مانی رسانه ManiMedia

زمامداران جمهوری اسلامی برای به رسمیت شناختن اسراییل تحت فشار قرار گرفته‌اند

مانی رسانه- عمان به اسراییل و فلسطینی‌ها پیشنهاداتی برای صلح ارائه می‎دهد اما به عنوان یک میانجی عمل نخواهد کرد. این موضوع در گزارش رویترز مطرح شده است.

به گزارش رویترز، یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، روز شنبه پنجم آبان، در همایش امنیتی مَنامه گفته «اسراییل یکی از کشورهای منطقه است و همه ما و جهان این حقیقت را می‌دانیم. شاید وقت آن رسیده که با اسراییل مانند دیگر کشورها رفتار کنیم تا همزمان مثل بقیه کشورها پایبند به رعایت الزاماتی شود.»

وی گفته است «ما نمی‌گوییم رسیدن به صلح مسیر آسانی است اما تلاش ما پایان دادن به تنش‌ها و حرکت به سوی دنیای جدید است و رسیدن به جهانی جدید اولویت سیاست خارجی عمان است.»

یوسف بن علوی همچنین گفت که عمان در این مسیر به دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا و تلاش‌های او برای رسیدن به توافق قرن تکیه دارد.

این سخنان وزیر امور خارجه عمان دو روز پس از سفر محرمانه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل به مسقط پایتخت عمان و دیدار با سلطان قابوس پادشاه بیان و منتشر شده است.

فشار به جمهوری اسلامی برای ‎به رسمیت شناختن اسراییل یکی از مسائلی است که پشت پرده در سفر روحانی به سوئیس و اتریش در اواسط تیرماه سال ۱۳۹۷ مطرح شد.

روحانی ۱۲ تیر، در کنفرانس مطبوعاتی با آلن برسه رییس جمهوری سوئیس، در مورد به رسمیت شناختن اسراییل به صراحت گفت جمهوری اسلامی رژیم صهیونیستی را نامشروع می‎داند و فعالیت‌های آن را در منطقه تجاوزکارانه ارزیابی می‌کند

او سپس در جریان سفر به وین در کنفرانس خبری مشترک با سباستیان کورتس صدراعظم اتریش نیز با لحنی شدیدتر همان مواضع را‎ تکرار کرد و با تکیه بر اقدام تاریخی کوروش بزرگ سرسلسله و پادشاه هخامنشی گفت: «برخی کشورهای اروپایی بدهکاری تاریخی به یهودی‌ها دارند که به ما ربط ندارد، اما یهود به ما ایرانی‌ها بدهکار است و منجی آنها در بابِل بودیم! ما با یهودیان دنیا رابطه نزدیکی داریم اما صهیونیست‌ها اشغالگر هستند… داعش را حمایت می‌کنند و نقش اسراییل در منطقه مخرب است.»

در ماه‎های گذشته از گوشه و کنار فشارهای غیرعلنی به تهران برای به رسمیت شناختن اسراییل ادامه پیدا کرده است و این را می‎شود از صحبت‎های مقام‎های رژیم نیز فهمی. چنانکه سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با فارس عنوان کرد «اگر هدف از مذاکره با آمریکا این باشد که ما اسراییل را به رسمیت بشناسیم نقض انقلاب اسلامی است و اگر رضا پهلوی در ایران حکومت کند بهتر است که ما یک انقلاب اسلامی داشته باشیم که رژیم اشغالگر صهیونیستی و دشمنان خدا را به رسمیت بشناسد و با آن حاضر شود کار کند!»

کیهان لندن**