مانی رسانه ManiMedia

زلزله/ عدم نظارت درست در ساخت و ساز/فرونشست زمین در کمین تهرانی ها

به گزارش سرویس اجتماعی مانی رسانه-رئیس کمیته ایمنی و مدیریت بحران شورای شهر تهران از افزایش ساخت و سازها بر روی گسل‌ها در شهر تهران خبر داد و از این موضوع ابراز نگرانی کرد.

طبق بررسی‌ها و برآوردهای انجام شده از میان دو میلیون پلاک ساختمانی در تهران ۲۲ هزار پلاک نا ایمن وجود دارد که باید فکری به حال اینها شود.به گفته وی، در هر کدام از این پلاک‌ها نیز می‌تواند چندین واحد ساختمانی اعم از واحدهای درمانی، فرهنگی، آموزشی و … نیز وجود داشته باشد.صدر اعظم نوری با بیان اینکه در صورت وقوع زلزله، تهران تاثیر زیادی از آن خواهد دید،گفت: تنها در یک مورد ۵۰۰۰ متر پروانه ساختمانی صادر می‌شود اما ۳۰ هزار متر بارگذاری می‌شود و این یعنی سودجویی عده‌ای و تشدید آسیب‌ها در هنگام بحران.

متأسفانه توجهی به کیفیت ساخت و ساز نداریم. امروز علی رغم آنکه تلاش شده بود تا در منطقه ۲۲ ساخت و سازها بر اساس طرح تفصیلی ساخته شود اما در عمل چنین اتفاقی پیش نیامد و حوادث متعددی رخ داده است چرا که نگاه سودجویانه‌ای از سوی برخی به مسئله مسکن و ساخت و ساز وجود داشت.طبق آمارهای ما بیش از ۱٫۹ میلیون نفر از شهروندان تهرانی در مناطقی زندگی می‌کنند که بافتی فرسوده است.واقعیت این است که زلزله محتمل‌ترین خطر طبیعی است که همواره تهران را تهدید می‌کند و ما چاره‌ای نداریم جز این که در برابر این خطر آماده باشیم.

شهر تهران به دنبال تعبیه و بهره برداری از سامانه تخمین سریع خسارات و تلفات در تهران است.فروریزش و فرونشست زمین را نیز یکی دیگر از مشکلات شهر تهران یکی از مواردی است که اهمیت بسیاری دارد چرا که به یک باره رخ می‌دهد و ممکن است به تاسیسات شهری آسیب وارد کند.کرمی محمدی با اشاره به جمعیتی که در مناطق دارای ریسک بالا زندگی می‌کنند گفت: ۴ و نیم میلیون نفر در تهران در مناطقی زندگی می‌کنند که اگر زلزله‌ای با قدرت ۶ تا ۷ ریشتر در آن رخ دهند در زیر آوار گرفتار خواهند شد.همانطور که گفتم از این ۴ و نیم میلیون نفر بیش از ۱٫۹ میلیون نفر در مناطق دارای بافت فرسوده ساکن هستند. حدود ۲٫۹ میلیون نفر نیز در مناطقی هستند که ناپایداری دارد. در واقع می‌توان این طور گفت که حدود ۵۰ درصد از بلوک مورد نظر بافت مسکونی ناپایدار است. متاسفانه برخی از حرف‌ها شنیده می‌شود که از امضا فروشی و عدم نظارت‌های لازم در ساخت و ساز حکایت دارد.باید تمام مسئولان متعهد شوند تا نظارتی درست بر ساخت و سازها وجود داشته باشد.