مانی رسانه ManiMedia

رکود عمیق غیرتورمی بر بازار مسکن حاکم شده است

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-آمار رسمی از ادامه‌دار بودن روند کاهشی خرید و فروش و نرخ مسکن خبر می‌دهد.

رکود تورمی از سال ۹۷ بر بازار مسکن حاکم و در سال ۹۸ تشدید شد. در این مدت، نرخ مسکن افزایش بسیار زیادی داشت و تا مرز افزایش ۱۲۰ درصدی پیش رفت. درحال‌حاضر نیز رکود بسیار عمیق شده و می‌توان گفت این رکود در ۲۵ سال اخیر (یعنی ربع قرن) بی‌سابقه است.

نایب رئیس اتحادیه املاک با انتقاد از اظهارنظرهای غیرواقعی درباره عدم کاهش قیمت گفت: درحال‌حاضر بازار مسکن از رکود تورمی خارج شده و به‌ سمت رکود غیرتورمی سیر می‌کند؛ درواقع رکود همچنان بر بازار حاکم است اما تورم نداریم و نرخ مسکن روند نزولی به خود گرفته است برخی انبوه‌سازان و دست‌اندرکاران بازار در زمین سوداگران بازی می‌کنند. طی ماه‌های اخیر شاهد یک کاهش قیمت ۳۰ درصدی قیمت مسکن در مناطق جنوبی شهر تهران و شهرهای اطراف پایتخت و ۴۰ درصدی در واحدهای بزرگ متراژ هستیم.

 به عنوان مثال واحد مسکونی در مناطق شمالی تهران که مترمربعی ۴۵ تا ۵۰ میلیون تومان معامله می‌شد، امروز به حدود ۳۵ میلیون تومان کاهش یافته است. یعنی رشد منفی حدود ۴۰ درصدی.همچنین آپارتمانی که در مناطق جنوب تهران ۷۰۰ میلیون تومان بود امروز به حدود ۵۵۰ میلیون تومان کاهش یافته است.در حال حاضر یک رکود عمیق غیرتورمی بر بازار مسکن حاکم شده است. در حال حاضر با عدم تناسب عرضه و تقاضا در بازار مسکن روبرو هستیم که به تعلل برخی انبوه‌سازان برمی‌گردد. وقتی قیمت مسکن در جنوب تهران و جنوب شهرهای بزرگ ۳۰ درصد و ۴۰ درصد در مناطق شمالی تهران و شهرهای بزرگ کاهش یافته، بازی برخی انبوه سازان و عده‌ای دیگر که اطلاعات علمی، تخصصی و تکنیکال در حوزه قیمت و بازار املاک ندارند، بازی کردن در زمین سوداگران است. این‌گونه به نظر می‌رسد که این افراد نمی‌خواهند قیمت در بازار مسکن شکسته شود و نمی‌خواهند قیمت مسکن به نرخ‌های واقعی و حقیقی نزدیک شود.