مانی رسانه ManiMedia

رکود عمیق تر در انتظار بازار مسکن

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-تا زمانی که قیمت‌های پیشنهادی کاهش نیابد رکود عمیق در بازار حاکم است و نمی‎توان به رونق معاملات امیدوار بود.

با وجودی که حدود ۵۰۰ هزار خانه خالی در شهر تهران وجود دارد به دلیل جهش قیمت‌ها اقبال برای ساخت و ساز دیده می‌شود. خرید و فروش خانه به کمترین حد خود اما در مرداد امسال ساخت‎وساز به حدود دو برابر معاملات رسیده‎ است ، هرچند تعداد واحد مسکونی در پروانه‌ های صادره شهر تهران طی شش ماه ابتدای امسال در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۲۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

با این حال پنج ماهه ابتدای امسال در شهر تهران ۲۷ هزار و ۳۸۴ واحد مسکونی در پروانه‌های ساختمانی تعریف شده که ۲۸۱۹ واحد کمتر از تعداد خرید و فروش خانه بوده اما آمار ارائه شده در مرداد ۹۸ گویای نصف شدن  تعداد معاملات در مقایسه با ساخت و ساز است.مرداد امسال، کلنگ احداث ۵۵۶۲ واحد مسکونی در تهران زده شد، در حالی که معاملات فقط ۲۷۸۷ مورد بود.

با این‌که سبقت ساخت‎و‎ساز از معاملات می‌تواند به تعادل عرضه و تقاضا منجر شود اما در زمان رکود خرید و فروش، سازندگان انگیزه خود را برای ساخت‎و‎ساز از دست می‌دهند و انتظار می‌رود در ماه‌های آینده میزان ساخت‎و‎ساز باز هم کاهش یابد.رکود بازار مسکن در آینده به دلیل شوک‌هایی که در اقتصاد کشور ایجاد شده عمیق‌تر خواهد شد.در سال آینده رکود در بازار مسکن عمیق‌تر خواهد شد و این در حالی است که قیمت‌ها برابر با نرخ‌های تورم تغییر خواهد کرد.در شرایط کنونی ثبات اقتصادی در بازار مسکن حاکم است و پیش از افزایش قیمت بنزین میزان خریداران مسکن افزایش یافته بود که با شوک قیمتی در نرخ بنزین میزان معاملات متوقف شد و تا زمانی که قیمت‌های پیشنهادی کاهش نیابد رکود عمیق در بازار حاکم است و نمی‎توان به رونق معاملات امیدوار بود.