مانی رسانه ManiMedia

روزنامه‌نگار روس به اتهام “جاسوسی برای اسرائیل” در ایران بازداشت شده است

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- سفارت روسیه در تهران خبر داد که یک روزنامه‌نگار این کشور به جرم جاسوسی برای اسرائیل توسط نهادهای امنیتی ایران بازداشت شده است.

سایت اسپوتنیک روسیه با اشاره به اینکه خبرنگار بازداشت شده یولیا یوزیک نام دارد، نوشت سفارت روسیه در حال بررسی جزییات این موضوع است.

این وب‌سایت به نقل از فیسبوک بوریس وویتسکزوفسکی، روزنامه‌نگار نوشت: «این خانم چند سال قبل به عنوان خبرنگار در ایران کار می‌کرد و حالا با دعوتنامه به این کشور بازگشته بود.»

این خبرنگار اضافه کرد: «در فرودگاه گذرنامه او را گرفته و قول دادند آن را هنگام خروج از کشور بازگردانند اما دیرتر ماموران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی خانم خبرنگار روس را با شکستن در اتاقش در هتل بازداشت کردند.»

به گفته وویتسکزوفسکی، این روزنامه‌نگار روز شنبه محاکمه می‌شود و ممکن است با محکومیت ۱۰ سال زندان روبرو شود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از بوریس وویتسکزوفسکی به عنوان همسر سابق خانم یوزیک یاد کرده است.

دویچه وله افزود: در واکنشی دیگر اتحادیه روزنامه نگاران روسیه خواستار روشن شدن جزئیات بازداشت یولیا یوزیک شد. به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر سالاویف، رئیس اتحادیه روزنامه نگاران روسیه گفت:«شاید بازداشت روزنامه نگار روس در رابطه با وجود روادیدهای اسرائیلی در گذرنامه اش باشد.»

یولیا یوزیک که برای چندین رسانه در روسیه کار می‌کرد هفته جاری با انتشار تصاویر سفرش به ایران روی کانال اینستاگرام خود نوشت که از بودن در ایران خوشحال است.

مقام‌های ایرانی تاکنون به این خبر واکنشی نشان نداده‌اند.