مانی رسانه ManiMedia

رنج‌های یک پدر برای آزادی و در سوگ فرزند

به گزارش سرویس خبر مانی رسانه-  هما سلطانی دختر جوان عبدالفتاح سلطانی روز جمعه ۱۲ امردادماه درگذشت. عبدالفتاح سلطانی وکیل پایه یک دادگستری و فعال حقوق بشر که از شهریور ۱۳۹۰ در زندان است و تا کنون با آزادی مشروط وی مخالفت شده برای شرکت در مراسم خاکسپاری دخترش به مرخصی آمد. 

بر اساس گزارش‌ها هما سلطانی ۳۰ سال بیشتر سن نداشت و بر اثر سکته قلبی در منزل مسکونی پدری خود در تهران در گذشت.

سعید دهقان یکی از وکلای عبدالفتاح سلطانی صبح روز شنبه ۱۳ امردادماه در گفتگو با خبرگزاری ایسنا از موافقت مقامات قضایی با مرخصی موکلش خبر داد و گفت «مرخصی موکلم قطعی شده و به زندان ابلاغ شده و او در حال خروج از زندان است.»

ساعاتی پیش عبدالفتاح سلطانی بعد از بیش از ۸ سال زندان برای شرکت در مراسم خاکسپاری دخترش از زندان اوین به مرخصی آمد.

لحظه‌ی دردناک ورود عبدالفتاح سلطانی به منزل مسکونی‌اش پس از مرخصی از زندان

عبدالفتاح سلطانی وکیل پایه یک دادگستری در سال ۱۳۸۱ به همراه شیرین عبادی،‌ محمد سیف‌زاده، محمدعلی دادخواه و محمد شریف «کانون مدافعان حقوق بشر ایران» را بنیاد نهاد. او تا کنون وکالت بسیاری از زندانیان سیاسی و امنیتی از جمله نسرین ستوده  و زهرا کاظمی را بر عهده داشته است.

سلطانی تا کنون سه بار در سال‌های ۸۵، ۸۸ و ۹۰ زندانی شده است. او در سال ۹۰ با اتهام تاسیس کانون مدافعان حقوق بشر، تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به دلیل دریافت جایزه حقوق بشر شهر نورنبرگ آلمان و مصاحبه با رسانه‌ها درباره وضعیت موکلانش محاکمه و در دادگاه بدوی به ۱۸ سال زندان و ۲۰ سال محرومیت از وکالت متهم شد اما در دادگاه تجدید نظر زندان او به ۱۳ سال کاهش یافت.

در اسفندماه ۹۱ مسئولین زندان برای مرخصی استعلاجی سلطانی مبلغ یک میلیارد و دویست میلیون تومان وثیقه تعیین کردند که خانواده سلطانی از عهده ارائه این وثیقه بر‌نیامدند.

سلطانی پس از زندانی شدن هم دست از دفاع حقوق‌بشری بر نداشت. او به همراه چند زندانی دیگر در بند ۳۵۰ اوین در اعتراض به عدم اعطای مرخصی استعلاجی به سی زندانی دیگر از دهم آبان ۹۲ همزمان با شصتمین سالروز تولدش، به مدت ۱۰ روز دست به اعتصاب غذای غیرخشک زد.

او همچنین از جمله زندانیان بند ۳۵۰ اوین بود که پس از حمله نیروهای امنیتی به این بند در فروردین ۹۳ به سلول انفرادی منتقل شد و نیروهای امنیتی موهای او را تراشیدند.

عبدالفتاح سلطانی در آذرماه ۹۲ از طرف مرکز بین‌المللی حقوق بشر در کانادا، برنده جایزه سالانه این مرکز شد.

در شهریورماه ۹۶ هشت سال از زندانی بودن عبدالفتاح سلطانی گذشت و در حالی که وی مشمول ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی می‌شد، دادستانی تا کنون به درخواست وزارت اطلاعات با این مرخصی مخالفت کرده بود. اکنون سعید دهقان به خبرگزاری ایسنا گفته است ممکن است مرخصی عبدالفتاح سلطانی تمدید شود.

بر اساس ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی در مورد محکومیت به حبس تعزیری، دادگاه صادرکننده حکم می‌تواند در مورد محکومان به حبس بیش از ۱۰ سال پس از تحمل نصف و در سایر موارد پس از تحمل یک سوم مدت مجازات به پیشنهاد دادستان یا قاضی اجرای احکام با رعایت شرایطی حکم به آزادی مشروط را صادر کند.

درگذشت ناگهانی دختر جوان عبدالفتاح سلطانی واکنش‌های زیادی را از سوی فعالان سیاسی و مدنی به همراه داشت و بار دیگر موجی از خشم نسبت به عملکرد نظام جمهوری اسلامی در برخورد با منتقدان و فعالان مدنی و حقوق بشر برانگیخت.

شاهزاده رضا پهلوی نیز در توییتی ضمن تسلیت به عبدالفتاح سلطانی نوشته است: «جناب آقای سلطانی، شما در طول سالیان، بدون چشم‌داشت از فرزندان دلیر و آزادی‌خواه ایران در بیدادگاه‌های این فرقه تبهکار دفاع کرده‌اید. این جوانان، شما را به مثابه پدری مهربان می‌دانند و برای دیدن شما در روز آزادی لحظه‌شماری می‌کنند. همه ما را در این غم بزرگ، شریک بدانید.»

کیهان لندن**