مانی رسانه ManiMedia

رد اعتراض وکیل کشیش آمریکایی به حبس خانگی

به گزارش سرویس مسیحیت مانی رسانه- وکیل آندرو برونسون، کشیش و مبلغ مذهبی آمریکایی که به اتهام همکاری با گروه‌های  فتو و پ.ک.ک و جاسوسی بازداشت و در حبس خانگی قرار دارد، نسبت به برداشتن شدن حبس خانگی موکلش و ممنوعیت خروج از کشور اعتراض کرد اما اعتراض وی از طرف دادگاه رد شد.

اسماعیل جم هالاوورت، وکیل اندرو برانسون در باره موکلش گفت: شعبه دو دادگاه کیفری ازمیر به اعتراض ما مرتبط با حکم “حبس خانگی و ممنوعیت خروج” رسیدگی کرده و با رد برداشته شدن کنترل قضائی وی پس از آزادیش، رای به تداوم حبس خانگی و ممنوعیت خروج از کشور داد.

دادگاه همچنین تأکید کرد که هیچ تغییری در مدارک مرتبط با اتهامات برونسون صورت نگرفته است.

تغییر حکم بازداشت وی به حبس خانگی به معنای وجود دلایل یا مدارکی (جدید) علیه اتهامات وی نیست و حبس خانگی نیز براساس قانون مجازات کیفری ترکیه در حکم بازداشت است. در ماده ۱۰۹ قانون کیفری نیز، اگر حبس خانگی که منجر به فرار و یا از بین بردن دلایل اتهامی فرد نشده و در این مورد که فرد بازداشت شده تبعه خارجی می شود، ممنوعیت خروج از کشور نیز به عنوان بخشی از کنترل قضائی فرد در نظر گرفته شده است. به همین دلیل اعتراض صورت گرفته به موارد مذکور از طرف دادگاه رد می شود.

شعبه سه دادگاه کیفری ازمیر نیز با بررسی درخواست وکیل برونسون، اعتراض وی را رد کرد.

گفتنی است آندرو برونسون، کشیش آمریکایی به اتهام همکاری با گروه‌های تروریستی فتو و پ.ک.ک و جاسوسی در بازداشت بوده و به ۳۵ سال زندان محکوم شد، دادگاه ازمیر با توجه به وضعیت جسمانی وی حکم مذکور را به حبس خانگی تبدیل کرد.

پیشتر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز پنجشنبه در صفحه شخصی خود در توئیتر در رویکردی غیردیپلماتیک نوشت: «ایالات متحده به دلیل بازداشت طولانی مدت آندرو برونسون که یک مسیحی بزرگ، مرد خانواده و انسانی فوق العاده است تحریم های گسترده ای را علیه ترکیه اعمال می‌کند. این مرد با ایمان و بی گناه باید فورا آزاد شود.»

پیش از ترامپ مایک پنس، معاون اول ریاست جمهوری آمریکا نیز طی سخنانی در وزارت خارجه این کشور گفت: «ایالات متحده تا زمان آزاد شدن کشیش برونسون، این مرد با ایمان و بی گناه تحریم‌های گسترده ای را بر ترکیه اعمال خواهد کرد.»

آناتولی**