مانی رسانه ManiMedia

رأی دادگاهی در تل‌‌آویو به نفع تفکیک جنسیتی در یک مراسم مذهبی

به گزارش سرویس مذاهب مانی رسانه- دادگاهی در تل‌آویو رأی داد برگزارکنندگان یک مراسم مذهبی می‌توانند برای زنان جایی جدا از مردان در نظر بگیرند. شهردار تل‌آویو پیش‌تر گفته بود در صورت اعمال جداسازی جنسیتی در این مراسم، مجوز برنامه را لغو خواهد کرد.

دادگاهی در تل‌آویو جداسازی جنسیتی در یک مراسم مذهبی یهودی را مجاز دانسته است. شامگاه دوشنبه (۲۵ ژوئن) قرار است در یکی از میادین شهر تل‌آویو مراسمی مذهبی برگزار شود که برگزارکنندگان آن بخش‌هایی مجزا برای زنان و مردان در نظر گرفته‌اند.

ران هولدای، شهردار تل‌آویو اعلام کرده بود چنانچه برگزارکنندگان این مراسم بخواهند قسمت زنان را از مردان جدا سازند، مجوز برنامه را لغو خواهد کرد.

برگزارکننده این مراسم مذهبی که یک جنبش مذهبی یهودیان سنت‌گرا به نام خباد لوباویچ است، از مقامات شهری به دادگاه شکایت برده بود.

به گفته برگزارکنندگان، مخاطبان این مراسم مذهبی یهودیان محافظه‌کار و سنت‌گرایی هستند که به دلایل مذهبی خواستار جدایی زنان از مردان هستند.

آنها گفته بودند جدایی جنسیتی در این مراسم امری داوطلبانه است و به هنگام درخواست مجوز موضوع جداسازی جنسیتی را نیز مطرح کرده بودند. در آن زمان مقامات شهری با علم به این مسئله مجوز برگزاری را صادر کرده بودند.

قاضی دادگاه بعد از بررسی پرونده گفته او هیچ دلیلی برای ممنوعیت جداسازی جنسیتی در این میدان نمی‌بیند و به همین دلیل از مقامات شهری خواسته تا به تفسیری که جنبش خباد لوباویچ از مذهب یهودیت دارد، احترام بگذارند. به گفته قاضی، افزون بر این مسئولان تصمیم خود مبنی بر ممنوعیت جداسازی زنان از مردان را برای مراسمی که پیش‌تر مجوز برگزاری آن صادر شده بود، دیر اعلام کرده‌اند.

شهردار تل‌آویو پس از اعلام رأی دادگاه، گفته به این رأی احترام می‌گذارد ، اما در عین حال تأکید کرده از مبارزه خود علیه مراسم و برنامه‌هایی در شهر تل‌آویو که در آن فضایی جداگانه برای زنان و مردان در نظر گرفته شده،  دست نخواهد کشید.

دویچه وله*