مانی رسانه ManiMedia

دیدار ظریف با وزیران خارجه سه کشور اروپایی برای نجات برجام

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- اتحادیه اروپا در تلاش است که علیرغم خروج آمریکا از برجام، توافق هسته‌ای با ایران را حفظ کند. محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی در این راستا با وزیران خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا دیدار خواهد کرد.

    
محمد جواد ظریف، وزیر خارجه جمهوری اسلامی برای دیدار با همتایان اروپایی خود راهی بروکسل شده است. او قرار است عصر سه‌شنبه (۱۵ مه / ۲۵ اردیبهشت) با فدریکا موگرینی، هماهنگ‌کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا و همچنین وزیران خارجه آلمان، بریتانیا و فرانسه دیدار و گفت‌وگو کند.

سایت “فرارو” گزارش داده که ظریف در آستانه‌ی این دیدار مهم نامه‌ای به موگرینی نوشته و در آن مواضع و خواست‌های جمهوری اسلامی در رابطه با حفظ برجام را تشریح کرده است.

اتحادیه اروپا علیرغم خروج آمریکا از توافق هسته‌ای پشتیبانی خود را از حفظ برجام اعلام کرده و مقامات کشورهای عضو نیز در این راستا موضعی مشابه گرفته‌اند.

دویچه وله افزود: هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان که روز سه‌شنبه در دیدار با ظریف شرکت دارد، روز سه‌شنبه (۱۵ مه) در گفت‌وگو با روزنامه‌های متعلق به گروه رسانه‌ای آلمانی “فونکه” تأکید کرد، تا زمانی که جمهوری اسلامی به برجام پایبند است، اتحادیه اروپا نیز از توافق هسته‌ای پشتیبانی می‌کند.

او تصریح کرد: «ما اروپائیان تمامی تلاش خود را برای حفظ برجام خواهیم کرد، چرا که این توافق بر میزان امنیت و قابلیت محاسبه افزوده است.»

به گفته‌ی وزیر خارجه آلمان، اتحادیه اروپا برای حفظ برجام با دیگر امضاءکنندگان توافق هسته‌ای (چین و روسیه) نیز رایزنی خواهد کرد.

او افزود: «گفت‌وگوهای ما در هفته‌های آتی آسان نخواهد بود، اما تا زمانی که ما شانس آن را داریم که این توافق مهم در راه خلع‌سلاح جهانی را حفظ کنیم، نباید از هیچگونه تلاشی فروگذار کنیم.»

نگرانی‌ها و راه‌حل‌های پیشنهادی

دیگر مقامات آلمانی نیز در آستانه دیدار ظریف با مقامات اروپایی موضع‌گیری و خواست‌هایی را مطرح کرده‌اند.

دویچه وله افزود: آلکساندر گراف لامبزدورف، مسئول سیاست خارجی در حزب دموکرات آزاد آلمان دولت این کشور را فراخوانده تا اقداماتی مشخص برای حفاظت از بانک‌ها و شرکت‌هایی انجام دهد که در ایران فعالیت اقتصادی دارند و به توجه به خروج آمریکا از برجام نگران تحریم و مجازات از سوی ایالات متحده هستند.

او در این رابطه تصریح کرد: «برای بسیاری از بانک‌ها که در بازار آمریکا هم فعال هستند، دشوار است که پروژه‌های شرکت‌های آلمانی در ایران را مورد پشتیبانی مالی قرار دهند. این شامل حال اکثر بانک‌ها می‌شود.»

به گفته‌ی لامبزدورف، بانک‌های دولتی در سطح ملی و اروپایی می‌توانند در این راستا وارد عمل شوند و معاملات بانک‌های خصوصی را برعهده گیرند، چرا که بسیاری از آن‌ها در آمریکا فعالیت ندارند و از خطر تحریمات ایالات متحده مصون هستند.

او خاطرنشان کرد که دولت آلمان می‌تواند پروژه‌های قابل اعتماد صادرکنندگان آلمانی و موسسات بانکی در ایران را از طریق بیمه هرمس پوشش دهد.

در حال حاضر شرکت‌های بزرگ اروپایی مانند ایرباس با ایران معامله دارند و با توجه به خروج آمریکا ممکن است در صورت ادامه همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی، یا با تحریم‌ها و مجازات‌های سنگین از سوی ایالات متحده روبرو شوند یا از حضور در بازار آمریکا محروم گردند.

ایالات متحده به ویژه پیش از کسب توافق هسته‌ای با جمهوری اسلامی بارها نشان داد که در “مجازات” اهل ملاحظه‌کاری نیست.

برای نمونه “کمرتس‌بانک” آلمان در سال ۲۰۱۵ ناگزیر شده بود، به خاطر معاملات با جمهوری اسلامی و نقض تحریمات وضع‌شده از سوی آمریکا مبلغ ۴۵ / ۱ میلیارد دلار به نهادهایی آمریکایی بپردازد.