مانی رسانه ManiMedia

دو مقام آمریکایی رهگیری هواپیمای ماهان توسط دو جنگنده F-۱۵ نیروی هوایی آمریکا را تأیید کردند

مانی رسانه- دو مسئول آمریکایی که نخواستند نامشان فاش شد، اذعان کردند که جنگنده‌ای که در مسیر پرواز هواپیمای ماهان از تهران به لبنان ایجاد مزاحمت کرده بود، آمریکایی بوده است.

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- دو مقام آمریکایی در گفت‌وگوی کوتاه با «رویترز» مدعی شدند که یک جنگنده آمریکایی از نوع «F-15» صرفا در حوزه دید هواپیمای مسافربری ایرانی قرار گرفت، ولی این رخداد در فاصله امن صورت گرفته است.

در همین حال، «بیل اوربان» سخنگوی سازمان سنتکام فرماندهی مرکزی آمریکا در گفت‌وگو با «صدای آمریکا» مدعی شد که جنگنده اف-۱۵ در حال انجام ماموریت عادی خود در اطراف پایگاه «التنف» سوریه بود که  در فاصله ایمن حدود ۱۰۰۰ متری، اقدام به شناسایی هواپیمای مسافربری ماهان ایران  کرد.

سخنگوی سنتکام در ادامه مدعی شد که این اقدام جنگنده‌های آمریکایی کاملا حرفه‌ای بوده ودر چارچوب استاندارها و قوانین بین‌المللی صورت گرفته است.

دیشب دو جنگنده  F-15 آمریکا با پرواز بر فراز منطقه «التنف» در مرز عراق و سوریه برای هواپیمای مسافربری ایران که از سوریه به سمت لبنان در حرکت بود، مزاحمت ایجاد کردند.

در پی این حادثه خلبان هواپیما مجبور به فرود ناگهانی در ارتفاع بسیار پایین شد که در نتیجه آن تعدادی از سرنشینان زخمی شدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه  ایران در رابطه گفته که جزئیات این حادثه در دست بررسی است و پس از تکمیل اطلاعات اقدامات لازم سیاسی و حقوقی به عمل خواهد آمد.

بیشتر در دقایق اولیه این رخداد،خبرگزاری رویترز جنگنده ها را به اسرائیلی نامیده بود.

بر همین اساس سازمان هواپیمایی ایران طی اطلاعیه‌ای تعرض جنگنده آمریکایی به هواپیمای ماهان را مصداق بارز نقض حقوق بین‌الملل دانست و خواستار بررسی این حادثه در ایکائو شد.

پرواز ۱۱۵۲ هواپیمایی ماهان در آسمان بیروت با جنگنده اسرائیل روبرو شد/فیلم