مانی رسانه ManiMedia

دولت برای تامین کسری بودجه دستش در جیب مردم است

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-مسئولان و دست اندرکاران بجای نشستن و فکر کردن برای کاهش هزینه ها و تامین منابع برای رفع مشکلات، معمولا ترجیح می دهند «دم دستی ترین» اقدام ممکن را انجام دهند که آن هم «دست کردن در جیب مردم» است.

متاسفانه دولت کسری بودجه می آورد، خودروسازان هزینه های جاری و هزینه های ناکارآمدی مدیریتی شان افزایش می یابد، شهرداری منابع مالی کافی در دسترس ندارد و وزارتخانه ها مشکلی برای شان پیش می آید؛ راحت ترین کار ممکن برای شان تامین هزینه ها از جیب مردم است. همین رویه باعث می شود که اتفاقات مذکور بر نرخ دیگر کالاها تاثیر بگذارد و آنکه در نهایت متضرر می شود، مردم باشند.معلوم نیست چه زمانی مسئولان محترم بنا دارند، راهکارهایی غیر از دست کردن در جیب مردم را برای هرگونه کاستی بودجه و مشکلات مالی پیش روی نهاد و سازمان تحت مدیریت شان انتخاب کنند.

بسیاری از آگاهان اقتصادی بر این باورند که اگر نگاه دولت در افزایش قیمت این کالای استراتژیک آزادسازی قیمت‌ها بوده، بدون شک به بیراهه رفته است. چراکه بر اساس مفاهیم اقتصادی، وقتی قیمت‌ها آزاد می‌شوند باید نرخ تورم و رقم دستمزد هم اصلاح شود. این در حالی است که دست‌کم رفتار دولت به واقعیت دیگری اشاره دارد. طی ادوار گذشته تاکنون «هر بار که دولت‌ها بی‌پول شد‌ه‌اند، خواسته یا ناخواسته دست در جیب مردم کرده‌اند». این نکته‌ای است که بسیاری از تحلیلگران اقتصادی با انتقاد از افزایش سه‌برابری قیمت بر سر آن به اتفاق نظر رسیده‌اند. نکته قابل تامل این است که خبر افزایش قیمت بنزین حتی صدای انتقاد موافقان آزادسازی قیمت‌ها را هم درآورده است. تناقضی عجیب در رفتار اقتصادی دولت دیده می‌شود. دولت‌ها در ایران برای جبران کسری بودجه خود در دور باطل گرفتار شده‌اند و هر بار با اعتراضات اجتماعی رو‌به‌رو می‌شوند.با افزایش قیمت بنزین دور از انتظار نیست که قیمت دلار بار دیگر افزایش یابد.