مانی رسانه ManiMedia

در ماه اکتبر سه هزار و ۱۷۰ ایرانی متقاضی پناهندگی در این اتحادیه شده‌اند

یه گزارش سرویس پناهندگی و مهاجرت مانی رسانه- مطابق تازه‌ترین گزارش دفتر حمایت از پناهندگی اتحادیه اروپا (EASO)  که روز سه‌شنبه ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر) منتشر شد تعداد تقاضاهای پناهندگی ثبت شده در ماه اکتبر بیشترین میزان در سال ۲۰۱۸ بوده و به ۶۰ هزار مورد رسیده است.

در ماه‌های قبل میانگین تعداد متقاضیان پناهندگی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا حدود ۵۱ هزار نفر بوده است. به رغم افزایش ۱۷ درصد شمار پناهجویان در ماه اکتبر تعداد پناه‌چویان در ده ماه سال جاری به نسبت مدت مشابه در سال ۲۰۱۷ کاهش یافته است.

از ژانویه تا اکتبر امسال در مجموع ۵۲۲ هزار و ۲۸۴ نفر از کشورهای اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی کرده‌اند که ۱۳ درصد کمتر از تعداد متقاضیان پناهندگی در ده ماه نخست سال گذشته بوده است.

دویچه وله افزود: بر اساس آمار دفتر حمایت از پناهندگی اتحادیه اروپا سه درصد از متقاضیان پناهندگی در ماه‌های ژانویه تا اکتبر امسال کودکان بدون همراه بوده‌اند و بیش از یک سوم آنها شهروندان سه کشور افغانستان، پاکستان و اریتره هستند.

بیش از نیمی از متقاضیان پناهندگی در ماه اکتبر شهروندان ده کشور هستند که به ترتیب تعداد تقاضاها عبارتند از: سوریه، افغانستان، عراق، ایران، ترکیه، پاکستان، آلبانی، ونزوئلا، نیجریه و گرجستان. نکته قابل توجه این که تعداد متقاضیان پناهندگی از تمام این ده کشور در ماه اکتبر به نسبت ماه قبل افزایش داشته است.

شهروندان سوری در صدر جدول

تعداد پناهجویان سوری که در ماه اکتبر در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا تقاضای خود را به ثبت رسانده‌اند شش هزار و ۷۴۰ نفر گزارش شده که ۷۰۰ نفر (حدود ۱۳ درصد) بیشتر از ماه قبل بوده است.

شهروندان افغانستان با چهار هزار و ۹۲۱ تقاضای پناهندگی در جایگاه دوم این جدول قرار دارند و عراقی‌ها با سه هزار و ۸۶۹ تقاضا در جایگاه سوم.

تعداد متقاضیان پناهندگی از افغانستان در ماه اکتبر ۲۰ درصد بیشتر از ماه قبل بوده است. میزان کودکان بدون همراه افغان دو برابر میانگین کل کشورها است.

پس از این سه کشور شهروندان ایران قرار دارند که در ماه اکتبر سه هزار و ۱۷۰ تقاضای پناهندگی در اتحادیه اروپا به ثبت رسانده‌اند. این تعداد بالاترین میزان از ماه سپتامبر ۲۰۱۶ است و ۱۵ درصد بیش از ماه پیش.