مانی رسانه ManiMedia

درگیری میان نیروهای دمکراتیک سوریه و شبه‌نظامیان وابسته به حکومت‌های ایران و ترکیه

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- منابع نزدیک به نیروهای «سوریه دموکراتیک» که از سوی آمریکا حمایت می‎شوند نسبت به فعالیت هسته‌های زیرزمینی گروه‎های شبه‎نظامی وابسته به حکومت‌های ایران و ترکیه در خاک سوریه هشدار داده‌اند.

آنها می‎گویند نیروهای مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران و ترکیه با هدف برهم زدن نظم و ثبات سوریه به کار گرفته شده‌اند.

نیروهای «سوریه دمکراتیک» که از کردها، عرب‌ها و سریانی‌ها تشکیل شد‌ه‌ می‎گویند، «این هسته‌های زیرزمینی تنها وابسته به داعش و از سپر فرات مورد حمایت ترکیه نیستند بلکه دولت‌های منطقه‎ای دیگری پشت این هسته‌های خرابکاری ایستاده‌اند.»

منابع سوریه دمکراتیک می‎گویند، جمهوری اسلامی ایران یکی از پشتیبانان این هسته‌ها است که تلاش دارند مناطق تحت کنترل کُردها را ناامن کنند.

پایگاه خبری العربیه، جمعه ۱۶ فروردین، با اعلام این خبر نوشت منابع نظامی دیگری نیز تاکید کردند که ایران از هسته‌های زیرزمینی در مناطق تحت کنترل کردها حمایت می‌کند به گفته یکی از این منابع، ایران و ترکیه هر دو با روش‌های متفاوت تلاش می‌کنند فضای ناامن در مناطق تحت کنترل نیروهای «سوریه دمکراتیک» ایجاد کنند.

این منبع می‌افزاید، ایران در تلاش است تا این شبه‌نظامیان را که شامل افرادی از قبایل عرب در شرق و غرب می‌شوند تشکیل داده و علیه کُردها به کار گیرد. رژیم ایران با همکاری ترکیه از گروه‎هایی برای تخریب و کاشتن بمب‌های کنار جاده‌ای و یا بمب‎گذاری در مرکز نظامی سوریه دمکراتیک استفاده می‌کند تا جوّ و شرایط ناامن به وجود بیاورند.»

این منبع همچنین افزود: «شناخته شده‎ترین عشایری که ایران تلاش می‌کند به نحوی آنها را با سوریه دمکراتیک درگیر کند عبارتند از قبایل البقاره و الشرابیین و قبیله الولده که این قبایل اغلب در مناطق روستایی الرقه، دیرالزور و الحسکه سکونت دارند.»

ریاض درار رئیس شورای مشترک «سوریه دمکراتیک» می‎گوید، «ایران تلاش می‌کند برخی آدم‌های ضعیف‎النفس را به مزدوری بگیرد. این رفتار ایران بر زندگی مسالمت‌آمیز بین فرزندان سوری تاثیری منفی و زیانبار دارد. این آغاز سیاست فرقه‌ای و درگیری‎‏هایی است که می‎‏تواند به همه قبایل آسیب برساند و یک جنگ داخلی میان مردم منطقه به وجود بیاورد.»

وی تاکید کرد که سوریه دمکراتیک با همه قدرت تلاش می‌کند با این نوع سیاست تفرقه‌اندازی مقابله کند و اوضاع را بهبود بخشد. روز پنجشنبه، ۴ آوریل، بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل به مسکو سفر کرد تا در مورد اوضاع منطقه از جمله ضرورت خروج نظامیان جمهوری اسلامی از سوریه با ولادیمیر پوتین گفتگو کند.

تنظیم:کیهان لندن**