مانی رسانه ManiMedia

درویش گنابادی از زندان قم آزاد شد

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-علیرضا لک، درویش گنابادی روز شنبه ۱۶ فروردین‌ماه از زندان قم آزاد شد. این آزادی زودهنگام به مناسبت عید نوروز و تحت عنوان عفو به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور صورت گرفته است. زندانیان سیاسی که بیش از ۵ سال محکومیت دارند شامل این عفو نمی‌شوند.

هرانا افزود: علیرضا لک، درویش گنابادی روز شنبه ۱۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۹ از زندان قم آزاد شد.علیرضا لک پیشتر توسط دادگاه انقلاب تهران به تحمل ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه سلاق و ۲ سال تبعید به منوجان محکوم شده بود. از این میزان با استناد به ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی، مجازات اشد یعنی ۵ سال حبس برای وی قابل اجرا بود.این درویش گنابادی پیشتر در جریان واقعه “گلستان هفتم” بازداشت شده بود. گلستان هفتم به مجموعه وقایعی گفته می‌شود که از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال ۹۶ با حضور پرتعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نورعلی تابنده، قطب دراویش گنابادی آغاز شد و در جریان آن صدها درویش بازداشت و سپس به احکام شلاق، حبس و اعدام محکوم شدند.آزادی زودهنگام این زندانی به مناسبت عید نوروز و تحت عنوان  عفو به مناسبت فرا رسیدن عید نوروز و با توجه به بحران شیوع ویروس کرونا در کشور صورت گرفته است.

پیشتر رئیس قوه قضاییه طی نامه ای خطاب به آقای خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، علاوه بر مناسبت فرا رسیدن عید نوروز با اشاره به بحران شیوع ویروس کرونا، خواهان اعطای «عفو» به بخشی از زندانیان کشور، شده بود که این درخواست با موافقت آقای خامنه ای انجام شد. زندانیان سیاسی که بیش از ۵ سال محکومیت دارند شامل این عفو نمی‌شوند.پیشتر نیز در تاریخ ۱ فروردین ۹۹ سردار عثمان بک، حمی تورگوت،یروان محمودی وفا اسدی، محمد قنبر دوست،میلاد احمدی و سیامک اشرفی و پس از آن سخاوت سلیمی، جواد خمیس آبادی،هادی کریمی،رسول هویدا،جعفر احمدی، مجید رشیدی، حسن شاهرضا،احمد ایرانی خواه، مصطفی رهسپار، رضا انتصاری، سینا انتصاری، هادی کریمی، امیر نوری، مهدی بختیاری، هادی شاهرضا، مرتضی کنگرلو، مهدی مهدیلو، مهدی کیوانلو، مهدی فاطمی نسب، محمود براکوهی، سعید دوراندی، مهدی کیوانلو، مرتضی قادری، اردشیر عشایری، حسین قضاوی، بشیر ریاحی، مهدی مهدوی، علی نژاد صاحبی، سعید کریمایی، محمد کریمایی، مرتضی سهراب پور، امین سلیمان، حسام معینی، شهرام مقدسی، مجید مرادی و میلاد کاکاوند از دراویش گنابادی با شامل این عفو شدن از زندان آزاد شدند.