مانی رسانه ManiMedia

درخواست دادستان فرانسه جهت استرداد جلال روح الله نژاد از آمریکا

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه-دادستان فرانسه از یک دادگاه تجدیدنظر در این کشور خواست که استرداد یک مهندس ایرانی به آمریکا را که متهم به نقض تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران است، تایید کند.

جلال روح‌الله‌نژاد ۴۱ ساله روز ۱۳ بهمن پارسال در فرودگاه نیس فرانسه بازداشت شد. مسیر پرواز او از تهران به مسکو و در نهایت نیس بود و ویزای فرانسه را نیز به دلایل کاری در گذرنامه خود داشت.به گفته مقامات دادگاه فرانسه، دو قاضی منطقه واشینگتن دی‌سی آمریکا آقای روح‌الله‌نژاد را به صادرات تجهیزات صنعتی حساس به ایران متهم کرده‌اند. این تجهیزات شامل سامانه‌های ضدپهپاد و نیز مایکروویوهای صنعتی است که گفته می‌شود مخفیانه به امارات متحده عربی ارسال شده بود.مقامات آمریکا معتقدند که این تجهیزات را با انجام برخی تغییرات می‌توان در ساخت سلاح‌های دقیق به کار بست. روح‌الله‌نژاد مظنون به همکاری با شرکت رایان رشدافزار است که احتمال می‌رود با سپاه پاسداران در ارتباط باشد.

اگر این اتهامات اثبات شود آقای روح‌الله‌نژاد می‌تواند به حبس تا شصت سال محکوم شود. وکلای وی اما همه این اتهامات را رد کرده‌ و آن را در راستای کارزار واشینگتن برای قطع شریان‌های حیاتی اقتصاد ایران دانسته‌اند. وی فروردین ماه گفته بود که برای شرکت در یک کنفرانس به شهر نیس سفر کرده بود.یکی از وکلای متهم به دادگاه آکس اِن پروونس گفته که «آیا امکان دارد دادگاه فراموش کرده باشد که در حال حاضر چه شرایطی میان ایران و آمریکا حکمفرماست، دو کشوری که در جنگ سرد به سر می‌برند؟»در مقابل اما سرگئی بوکوویتز، دادستان، تاکید کرده که این اتهامات با قوانین فرانسه نیز همخوانی دارد که به عبارتی دیگر هیچ مانع قانونی برای استرداد آقای روح‌الله‌نژاد وجود ندارد.دادگاه تجدیدنظر روز اول خرداد امسال رای خود را صادر خواهد کرد.

منبع: خبرگزاری فرانسه/ س.ن/ ک.ر