مانی رسانه ManiMedia

دانیال اژدری ؛شباهت های زیادی بین موسیقی سنتی ایران و ترکیه است

به گزارش سرویس موسیقی مانی رسانه-یکی از نوازندگان موسیقی سنتی ایرانی مشترکات فرهنگی و امرار معاش را از دلایل تمایل روزافزون هموطنانش برای ادامه فعالیت هنری در ترکیه دانست.

آناتولی افزود:دانیال اژدری، نوزانده موسیقی سنتی ایران پس از اجراهای متعدد در شهرهای ترکیه و سایر کشورها، استانبول را به عنوان پل فرهنگی میان اروپا و آسیا و مرکز فعالیت‌های هنری خود انتخاب کرده است.«موزیسین‌ها در استانبول بسیار فعال هستند. سیستم آموزش موسیقی در ایران متفاوت است. اکثر هنرمندان ما به دلایلی مانند سختی کسب مجوز برای اجرا کنسرت، از طریق آموزش امرار معاش می‌کنند. هنرمندان ترکیه این مشکل را ندارند و بر کار خود تمرکز می‌کنند.

هنرمندان ایرانی باید با اخد مجوز به تاسیس آموزشگاه بپردازند. من نیز آموزشگاهم را ۱۲ سال پیش تاسیس کردم. بنده پس از انجام چندین سفر به ترکیه فضای هنری مورد علاقه را در این کشور یافتم. قصد دارم نخستین کتاب و آلبوم خود را در اینجا منتشر کنم.این نوازنده ۳۶ ساله کمانچه، تار و سه‌تار معرفی هنرش به علاقه‌مندان را از دیگر اهداف اصلی خود دانست و تصریح کرد: «به‌عنوان نوازنده کمانچه در ارکستر یکی از تئاترهای ترکیه فعالیت میکنم. در تئاتذ تکنوازی را برعهده دارم. این تئاتر در استانبول و دیگر شهرهای دیگر ترکیه و همچنین اروپا اجرا خواهد شد».

انتخاب کمانچه برای من تصادفی بود؛ یکی از دوستان برادرم که گروه موسیقی داشت این پیشنهاد را به من داد و من هم نواختن کمانچه را آغاز کردم. پس از ۴ سال تمرین در سال ۲۰۰۲ نفر نخست بخش تکنوازان جشنواره موسیقی فجر شدم.در گروه موسیقی استاد محمدعلی کیانی‌نژاد شرکت کرده و در تهران و سایر شهرهای ایران کنسرت داده‌ام. در ترکیه فرانسه، قطر،عمان، ترکیه نیز کنسرت اجرا کردیم. در ترکیه همراه با اساتیدی چون گؤکسل باکتاگیر نوازندگی کردم.شباهت زیادی بین آلات موسیقی در دو کشور وجود دارد. به عنوان مثال دستگاه شور در ترکیه به عنوان «مقام کردی» شناخته می شود.

البته تفاوت این دستگاه ها در بخش کما (کاما) نُت‌ها بیشتر به چشم می‌خورد.کمانچه “کاباک کمانه” که با کدوی قلیانی در ترکیه ساخته می‌شود، به نوع ایرانی آن شباهت دارد و تقریبا از لحاظ ساختاری بسیار نزدیک به هم هستند. اساتید بسیار گرانقدری در این زمینه فعالیت می کنند.با موسیقی عربی نیز آشنا هستم. ساز کمانچه اکثر با تقلید از اساتید نواخته می‌شود، اما من سبک خودم را با تلفیقی از موسیقی ترکی، آذربایجانی و فارسی ابداع کرده‌ام. کمانچه و تار را با اسلوب خودم می‌نوازم. نخستین آلبوم و کتاب ۳ جلدی شامل ۱۰۰ آهنگ درباره معرفی و نحوه آموزش کمانچه را در ترکیه منتشر خواهم کرد.