مانی رسانه ManiMedia

دادگاه منهتن: هالک بانک ترکیه به خاطر نقض تحریم‌های ایران روزانه یک میلیون دلار جریمه شود

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- آمریکا قصد دارد در واکنش به طولانی شدن روند رسیدگی قضایی به اتهام‌های هالک بانک (بانک خلق) مبنی بر دور زدن تحریم‌های آمریکا، این بانک ترکیه‌ای را به پرداخت جریمه سنگین محکوم کند.

دولت آمریکا دیروز سه‌شنبه اول بهمن‌ماه (۲۱ ژانویه) اعلام کرد که به خاطر نقش هالک بانک در اطاله دادرسی در خصوص اتهام دور زدن تحریم‌های ایران، به دنبال وضع جریمه چندین میلیون دلاری علیه این بانک دولتی ترکیه است.

به گزارش رویترز، بر اساس دادخواست تنظیم‌شده در دادگاه ایالتی منهتن، دادستانی تقاضا کرده است که هالک بانک تا زمان حضور در دادگاه رسیدگی به اتهاماتش بایستی به خاطر بی‌اعتنایی به دادگاه روزانه یک میلیون دلار جریمه شود و این جریمه هر هفته دو برابر افزایش یابد.

تقاضای دادگاه منهتن برای این جریمه سنگین در راستای مقابله با “لجاجت” هالک بانک در امتناع از دفاع از خود در برابر اتهام دور زدن تحریم‌های ایران مطرح شده است.

دادستانی منهتن این مجازات را اعمال فشاری “متناسب و ضروری” بر هالک بانک دانسته که هدف از آن مجبور کردن بانک دولتی ترکیه برای دفاع از خود و پایان دادن به “تحقیر” دادگاه است.

یکی از وکلای مدافع هالک بانک حاضر به موضعگیری در برابر این درخواست دادستانی منهتن نشد.

طبق این درخواست، جریمه پیشنهادی علیه هالک بانک می‌تواند در هفته اول به هفت میلیون دلار، در هفته دوم به ۲۱ میلیون دلار و در پایان هفته هشتم به حدود یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار برسد.

دویچه وله افزود: دادستان‌های آمریکا روز ۱۵ اکتبر ۲۰۱۹ هالک بانک را به فریبکاری و پولشویی متهم کرده و مدعی شده بودند که مدیران این بانک از طریق شرکت‌هایی صوری در ایران، ترکیه و امارات متحده عربی به دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی کمک کرده‌اند.

دولت آمریکا هالک بانک را متهم کرده که از شرکت‌هایی در سه کشور برای انتقال ۲۰ میلیارد دلار از اموال توقیف‌شده ایران به آن کشور استفاده کرده است.

بر اساس ادعای دادستان‌های آمریکا، هالک بانک همچنین به اجرای طرحی کمک کرده که از طریق آن ایران توانسته از عایدات حاصل از فروش نفت و گاز در بازارهای جهانی، به نام خرید دارو و مواد غذایی، استفاده کند.