مانی رسانه ManiMedia

“خصوصی‌سازی” تجربه ای ناموفق در کشور است

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-خصوصی‌سازی از نیازهای ضروری اقتصاد است اما طی قریب به دو دهه گذشته دولت‌ها عمدتا خلاف جهت خصوصی‌سازی واقعی حرکت کرده‌اند.

خصوصی‌سازی صرفاً انتقال مالکیت یک بنگاه به بخش خصوصی نیست و لازم است پیش‌زمینه‌های اجرای آن مانند کاهش مداخلات دولت در اقتصاد و تدوین قوانین درست از همان ابتدا در نظر گرفته شود.حتی اگر واگذاری بنگاه‌های دولتی به فرد مناسب و با مناسب‌ترین قیمت صورت بگیرد، باز هم به علت نامساعد بودن فضای حاکم بر اقتصاد کلان کشور از جمله تورم‌های بالا، تحریم‌ها و سایر مسائل، خصوصی‌سازی راه به جایی نمی‌برد.ضرورت انجام خصوصی‌سازی در دنیا کاملاً به اثبات رسیده‌ است.

اما متاسفانه تجربه ناموفق مصادره کارخانه‌ها و بنگاه‌های خصوصی توسط دولت و در نهایت از دست دادن سهم بازار این واحدهای مصادره شده، حقیقتی غیرقابل انکار است. اقتصاد ایران در بسیاری از بخش‌ها، آمادگی واگذاری را ندارد؛ خود دولت هم آمادگی واگذاری بنگاه‌داری را ندارد. تجربه خصوصی‌سازی هم در ایران تجربه موفقی نبوده است؛ تجربه ناموفق خصوصی‌سازی کشور را با چالش اجتماعی مواجه کرده است.دولت به دنبال راهکاری است که مدیریت اقتصاد را از دست ندهد.اما این در درازمدت به‌ناچار اتفاق خواهد افتاد؛ واگذاری سهام بدون واگذاری مدیریت منجر به افزایش بهره‌وری نمی‌شود.

سعید اسلامی بیدگلی گفت:سازوکارهای ما برای اقتصاد ابداعی است و ما فرصت مطالعه کافی روی راهکارها را نداریم و حتی نمی‌توانیم از تجارب قبلی خود استفاده کنیم. ساختار اقتصادی، سیاست‌گذاری و تصمیم‌گیری هم با تغییر نکرده است مثلاً از عدم دخالت در بورس می‌گوییم ولی از طرفی با دخالت در قیمت‌گذاری مواجه هستیم. ما همه قطعات پازل را باهم در نظر نمی‌گیریم، اصلاحات اقتصادی تکه‌تکه و جدا از هم است.مشکل دیگر این است که نهاد دولت و قوه مجریه کوچک می‌شود و دولت ابزار تصمیم‌گیری خود را از دست می‌دهد ولی نهادهای دیگر دخیل در اقتصاد روزبه‌روز بزرگ‌تر می‌شوند؛ این برای دولت‌های آینده چالش جدی خواهد بود. دولت در مقابل بقیه نهادها کوچک‌شده، درحالی‌که باید کوچک‌سازی برای همه نهادها اتفاق بیفتد؛ راهکار امروز کوچک‌سازی دولت، چالش جدی آینده دولت‌هاست.