مانی رسانه ManiMedia

خرید ملک خارجی توسط ایرانی‌ها ۲ برابر شد

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه- این روزها جریان خروج سرمایه از ایران سرعت بیشتری به خود گرفته است. ایرانی‌هایی که به‌دنبال اقامت دائم یا موقت در کشورهای همجوار هستند یا در فکر سرمایه‌گذاری هستند، از سال‌ها پیش کشورهایی مانند ترکیه، اسپانیا و دوبی را هدف قرار داده‌اند و امروزه کشورهایی مانند گرجستان به لیست آنها اضافه شده است. مطابق داده‌های اتحادیه بورس و اتاق بازرگانی ترکیه، در ۱۱ ماه نخست سال گذشته در مجموع ۳۵۳۵ عدد شرکت با مشارکت خارجیان در ترکیه تأسیس شده است. از این تعداد ۴۳۸ عدد متعلق به سوری‌ها، ۳۶۲ عدد متعلق به آلمانی‌ها و ۲۶۶ عدد آن نیز متعلق به ایرانی‌هاست . به عبارتی دیگر ۷/۵ درصد شرکت‌های با شریک خارجی به ایرانیان تعلق دارند.
علاوه براین، براساس برآورد مؤسسه آمار ترکیه، شهروندان ایرانی در ‌سال ٢٠١٧، بالغ بر ٧٩٢ واحد مسکونی دراین کشور خریداری کرده‌اند که این رقم ۳٫۵‌ درصد کل خریدهای خارجی‌ها در این کشور است. این رقم ١٩‌درصد نسبت به‌ سال ٢٠١۶ رشد نشان داده است.
در این سال‌ها تبلیغات جذاب آژانس‌های املاک در این کشورها که عمده آنها وعده اقامت را می‌دهند، باعث افزایش استقبال ایرانی‌ها برای خرید ملک و آپارتمان در خارج شده است. تخفیف خرید نقدی، شرایط پرداخت اقساطی با پیش پرداخت اندک، تهیه بلیت رفت وبرگشت رایگان برای بازدید از املاک برای متقاضیان، تعهد شرکت‌ها برای پوشش بیمه‌ای ساختمان‌های عرضه شده به بازار فروش، گارانتی لوازم خانه، امکان دریافت اقامت کشور مقصد پس از خرید املاک مسکونی و… از جمله مشوق‌های خارجی برای ایرانیان است.
این درحالی است که برخی از کارشناسان نسبت به آینده سرمایه‌گذاری ایرانی‌ها در کشورهای همجوار هشدار می‌دهند. این کارشناسان معتقدند که ممکن است با افت ارزش پول این کشورها سرمایه سرمایه‌گذاران در معرض خطر قرار گیرد. درهمین زمینه مدیرعامل سازمان منطقه آزاد تجاری – صنعتی انزلی به افرادی که به منظور سرمایه‌گذاری در حوزه املاک در کشورهای همسایه سرمایه‌شان را از کشور خارج می‌کنند، هشدار داد.
رضا مسرور در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه اخیراً تعداد زیادی از افراد سرمایه خود را از کشور خارج و در حوزه املاک در کشورهای همسایه سرمایه‌گذاری می‌کنند، گفت: این افراد در سایر کشورها بویژه کشورهای همجوار در حوزه املاک سرمایه‌گذاری می‌کنند و کار تا جایی پیش رفته که تعداد املاک خریداری شده در سال ۹۶ در قیاس با سال ۹۵ دو برابر شده است.
وی ادامه داد:‌ افرادی که می‌خواهند در حوزه املاک در سایر کشورها بویژه کشورهای همسایه سرمایه‌گذاری کنند باید وضعیت اقتصادی آنها را نیز در نظر بگیرند، خاطرنشان کرد: برخی از این کشورها دارای بدهی خارجی هستند که به صورت موردی یکی از آنها در سال گذشته نسبت به سال ۲۰۰۱ بدهی خارجی‌اش به بیش از ۱۰ برابر افزایش یافته است. این کارشناس اقتصادی با تأکید بر اینکه مردم نباید صرفاً رونق اقتصادی این کشورها را در برهه زمانی کنونی در نظر بگیرند، اظهار کرد: رونق اقتصادی کنونی این کشورها در شرایطی پیش آمده است که تا چند سال دیگر زمان بازپرداخت وام‌های خارجی آنها سر می‌رسد و با مشکلات اقتصادی روبه‌رو خواهند شد. مسرور افزود: این کشورها بدهی‌های خارجی زیادی دارند و طی دو تا سه سال آینده ارزش پول ملی آنها نسبت به دلار کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه قیمت املاک در حال حاضر در این کشورها دارای حباب است، بیان کرد: در چند سال آینده این حباب شکسته خواهد شد و ارزش سرمایه افراد ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش می‌یابد.

ایران**