مانی رسانه ManiMedia

خانواده زندانیان دو تابعیتی بمنظور حمایت از زندانیانشان اتحادی را تشکیل دادند

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-خانواده‌های زندانیان دو تابعیتی و زندانی‌های خارجی در ایران،‌ سه‌شنبه از شکل‌گیری یک گروه تازه خبر دادند.

در جلسه‌ای که برخی از این خانواده‌ها در شهر نیویورک، مقر سازمان ملل داشتند، اعلام کردند که می خواهند با این اتحاد از دولت‌ها و همچنین سازمان ملل بخواهند تا برای آزادی این زندانی‌ها تلاش کنند.

این جلسه در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد برگزار شده‌است.

نزار زکا، زندانی لبنانی در ایران که در خرداد ماه آزاد شده، نیز به رادیو فردا گفته تشکیل اتحادی از خانواد‌ها به ایجاد «یک صدای واحد» کمک می‌کند: «این خیلی مهم‌ است که همه یک‌صدا داشته باشند، ‌چون طرف مقابل دوست دارد که ما جدا از هم باشیم».

آقای زکا می‌گوید «ما می‌خواهیم دولت‌ها هم با یک‌صدا صحبت کنند و به سپاه و حکومت ایران بگویند که این کار آنها غیرقابل قبول است. نباید مردم را به گروگان بگیرند. ما حقوق بشر داریم. این افراد باید بتوانند به خانه‌های خود بازگردند».

از جمله شرکت‌کنندگان در نشست روز سه‌شنبه، همسر نازنین زاغری-راتکلیف، زندانی ایرانی-بریتانیایی، و فرزند و برادر باقر و سیامک نمازی شهروندان ایرانی-آمریکایی بودند که جریان نشست خبری سخنرانی کردند.

ریچارد رتکلیف، بابک نمازی و همچنین یکی از فرزندان رابرت لوینسون که پس از سفر به ایران ناپدید شد،‌ اعلام کردند که در روزهای گذشته در تلاش برای دیدار با حسن روحانی، رئیس‌جمهوری، یا یکی از مقام‌های هیئت ایرانی در نیویورک بودند.

با این حال به گفته خانواده‌های زندانیان دوتابعیتی، با درخواست آنها موافقت نشده است.

آقای روحانی، وزیر خارجه او و هیئت همراه آن‌ها برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته‌اند.

روز گذشته بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، نیز در دیدار با حسن روحانی، از او خواست تا شرایط آزادی نازنین زاغری و دیگر شهروندان دوتابعیتی زندانی در ایران را فراهم کند.

رادیو فردا در ادامه افزود:مقام‌های ایالات متحده نیز بارها خواستار آزادی شهروندان خود شده‌اند.