مانی رسانه ManiMedia

حمله به کنیسه ای در امریکا؛کشته و مجروح بر جای گذاشت

به گزارش سرویس مذاهب مانی رسانه-در جریان حمله مسلحانه به کنیسه‌ای در حومه سن دیگو در ایالت کالیفرنیا دست‌کم یک نفر کشته و سه نفر مجروح شدند. رئیس جمهوری آمریکا این حمله را ناشی از “نفرت و یهودی‌ستیزی” خوانده و آن را به شدت محکوم کرده است.

در آخرین روز از تعطیلات یهودیان (شنبه شبات) مرد مسلحی با حمله به کنیسه‌ای در ایالت کالیفرنیا به سوی حاضران آتش گشود. در این حادثه یک زن کشته و سه نفر مجروح شده‌اند.خبرگزاری آلمان بامداد یک‌شنبه هشتم اردیبهشت به نقل از پلیس کالیفرنیا گزارش داده که این حمله پیش از ظهر شنبه به وقت محلی در چهل کیلومتری سن دیگو رخ داده و فرد مهاجم که جوانی ۱۹ ساله بوده دستگیر شده است.دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که برای شرکت در یک گردهمایی انتخاباتی به ایالت ویسکانسین سفر کرده حمله به کنیسه یهودیان را “جنایت ناشی از نفرت” توصیف کرده است.ظاهرا فرد مهاجم پس از تیراندازی با خودرو از محل دور شده و اندکی بعد خود را تسلیم ماموران پلیس کرده است. منابع خبری به نقل از بیل گور، کلانتر محلی گزارش داده‌اند که یکی از سه نفری که در جریان تیراندازی مجروح شده خاخام کنیسه بوده است. حال مجروحان این حادثه رضایت بخش توصیف شده است.به گزارش خبرگزاری آلمان این حمله دقیقا شش ماه پس از حمله مسلحانه به کنیسه پیتسبورگ، در ایالت پنسیلوانیا رخ داده که خونین‌ترین حادثه ضد یهودیان در آمریکا محسوب می‌شود. در این حمله ۱۱ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

افزایش “جنابت ناشی از نفرت”

دونالد ترامپ ضمن ابراز همدردی با قربانیان و بازماندگان حمله روز شنبه، این اقدام را نفرت‌انگیز خوانده و تاکید کرده که باید بر یهودی‌ستیزی و نفرت غلبه کرد.مطابق آمار پلیس فدرال ایالات متحده (اف‌بی‌آی) در سال‌های اخیر شمار “جنایات ناشی از نفرت” رو به افزایش بوده است. این حوادث در سال ۲۰۱۷ به نسبت سال قبل ۱۷ درصد افزایش یافته است.در سال یاد شده هفت هزار و ۱۷۵ “جنایت ناشی از نفرت” ثبت شده که یک هزار و ۶۷۹ مورد آن‌ها انگیزه مذهبی داشته‌اند. اندکی بیش از ۵۸ درصد این حوادث ماهیتی ضد یهودی داشته‌اند و اندکی کمتر از ۱۹ درصد آن‌ها علیه مسلمانان رخ داده‌اند.