مانی رسانه ManiMedia

جمشید شارمهد در ترکیه دستگیر و به ایران تحویل شد

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- وزارت اطلاعات ایران روز شنبه، ۱۱ مردادماه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که جمشید شارمهد، مسئول گروه مخالف جمهوری اسلامی به نام تندر، را «در پی عملیاتی پیچیده» بازداشت کرده است.

 وزارت اطلاعات ایران مدعی شده است ” اشراف بر یک گروه تروریستی مستقر در آمریکا، منجر به دستگیری سرکرده  این  گروهک تروریستی شد.”

بر این اساس طی اطلاعات رسیده به مانی رسانه،جمشید شارمهد مسئول انجمن پادشاهی‌خواهی ایران (تندر) طی ملاقات ساختگی به ترکیه سفر می کند و طی توافق سازمان های امنیتی ترکیه و ایران، وی دستگیر و به ایران تحویل داده می شود.

گروه تندر یا انجمن پادشاهی‌خواهی ایران خود را یک گروه سیاسی معرفی می‌کرد که خواستار برقراری نظام پادشاهی با انتخاب پادشاهی جدید از میان مردم ایران، «با رأی مردم» هستند.

این گروه توسط فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند بنیان نهاده شد که از سال ۱۳۸۰ فعالیت‌های سیاسی و رسانه‌ای خودش را شروع کرده بود.

آقای فولادوند در زمستان سال ۸۵ در ترکیه ناپدید شد. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل آقای فولادوند به همراه دو نفر دیگر روز ۲۷ دی ۱۳۸۵ در استان حکاری ترکیه در نزدیکی مرکز ایران ناپدید شدند.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل تاکید شده بود که افراد ناپدید شده به احتمال زیاد در یکی از بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات در تهران زندانی هستند. با این حال پس از گذشت ۱۴ سال دقیقا مشخص نیست که آقای فولادوند و همراهانش چه سرنوشتی داشته‌اند و در کجا هستند.

پس از ناپدید شدن آقای فولادوند، وب‌سایت تندر با مسئولیت جمشید شارمهد، فعالیت رسانه‌ای بیشتری نسبت به سایر اعضای این گروه داشت و مسئولیت انفجار شیراز را نیز بر عهده گرفت.

آذرماه سال ۸۹ پس از افزایش فعالیت‌های جمشید شارمهد، گزارش‌هایی درباره تلاش و برنامه‌ریزی وزارت اطلاعات ایران برای ترور او منتشر شد.

در آن زمان خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که محمدرضا صادق‌نیا، مامور وزارت اطلاعات ایران متهم به تلاش برای ترور علیرضا نوری‌زاده، روزنامه‌نگار و جمشید شارمهد بوده است.

آقای صادق‌نیا برای مدت کوتاهی در آمریکا بازداشت شد و پس از آزادی به ایران بازگشت.

در طول سال‌های گذشته، فعالیت‌ها و ارتباط سایت تندر با انجمن پادشاهی با واکنش‌هایی در خارج از کشور مواجه شده است.

رزیتا منطقی، سخنگوی انجمن پادشاهی مهرماه ۹۲ اعلام کرد که مشی این انجمن مشی مسلحانه نیست و سایت تندر نیز هیچ ارتباطی با آن ندارد.

با این حال گروه تندر در سال‌های اخیر مسئولیت برخی رویدادهای دیگر از جمله ترور مسعود علی‌محمدی، دانشمند هسته‌ای ایران و همچنین کشته ‌شدن مجتبی احمدی، عضو سپاه کرج که از او به عنوان «فرمانده ارتش سایبری ایران» نام برده شده را بر عهده گرفت ولی مقام‌های امنیتی و قضایی ایران نقش این گروه را تکذیب کردند.