مانی رسانه ManiMedia

جشنواره برلین “ده روز با سینمای ایران”

به گزارش سرویس سینما مانی رسانه-وب‌سایت جشنواره برلین از ۲۳ خرداد، ۱۱ فیلم از تاریخ سینمای ایران را به صورت آنلاین پخش می‌کند و نگاهی دارد به فرهنگ‌ و جامعه ایران. فیلم‌های این مجموعه به صورت آنلاین برای همگان در دسترس است.

هرچند دنیای فرهنگ و هنر هنوز در سایه پاندمی کرونا به سر می‌برد، اما مسئولان جشنواره برلین تصمیم دارند با ارائه یک مجموعه فیلم از تاریخ ۵۰ سال گذشته سینمای ایران، تصویری از جامعه‌ ایران و نیز مبارزات سیاسی و فرهنگی ایرانیان برای رسیدن به آزادی‌های فردی و اجتماعی ارائه کنند.برنامه جشنواره برلین که “ده روز با سینمای ایران” نام دارد به دو بخش تقسیم می‌شود.

بخش نخست بر فیلم‌های بلند سینمایی تمرکز دارد که تصویری از زندگی روزمره ایران و تلاش مردم برای غلبه بر مشکلات کوچک و بزرگ زندگی و همچنین تلاش برای آزادی در سایه دخالت‌های حکومتی ارائه می‌دهد.بخش دوم  با عنوان “جنگ یا پرواز” که بخش فیلم‌ کوتاه است آثار فیلمسازان جوان با موضوعاتی مانند فرار یا نبرد برای رسیدن به آنچه می‌خواهند را بررسی می‌کند و نگاهی دارد به تحولات سریع شرایط زندگی در ایران، به ویژه در سال‌های اخیر و در سایه مشکلاتی که تحریم‌های ایران برای آنها به همراه آورده است.

تمام فیلم های این مجموعه به زبان اصلی خود با زیر نویس انگلیسی از ۲۳ خرداد ساعت ۲ بعد از ظهر تا اول تیر ساعت ۱۳:۵۹ دقیقه به صورت رایگان (غیر از دو مورد) در وب‌سایت فرهنگی “جشنواره برلین” در دسترس هستند.همراه این مجموعه نشست‌هایی با حضور فیلمسازان و صاحب‌نظران برگزار می‌شود که به موضوعاتی  از قبیل تابوهای اجتماعی در ایران می‌پردازد که نتیجه آنها خودسانسوری و استانداردهای دوگانه جامعه ایران است.