مانی رسانه ManiMedia

جان بولتون خبر توقیف نفتکش ایرانی را یک “خبر عالی” خواند

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، با انتشار یک پست توییتری از توقیف ابرنفت‌کش ایران در جبل‌الطارق استقبال کرد. این در حالی است که جمهوری اسلامی توقیف این نفت‌کش را “غیرقانونی” دانسته است.

توقیف ابرنفت‌کش “گریس یک” ایران توسط نیروی دریایی بریتانیا در تنگه جبل‌الطارق بر تنش بین ایران و آمریکا افزوده است. جوزپ بورل، وزیر امور خارجه اسپانیا، اعلام کرده است که توقیف نفت‌کش یادشده به دستور آمریکا صورت گرفته است.

خبرگزاری فرانسه (AFP) روز جمعه ۱۴ تیر (پنجم ژوئیه) با انتشار گزارشی از مادرید به واکنش‌ دولت آمریکا نسبت به توقیف نفت‌کش ایرانی در جبل‌الطارق پرداخته است.

دویچه وله افزود: بر اساس خبر این خبرگزاری جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید با انتشار یک پست توییتری از توقیف ابرنفت‌کش ایران در تنگه جبل الطارق استقبال کرده است. جان بولتون خبر توقیف این نفتکش را یک “خبر عالی” خوانده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در پست توییتری خود نوشته است: «آمریکا و متحدانش مانع از آن خواهند شد که دولت ایران و سوریه بتوانند از طریق انجام دادوستدهای غیرقانونی سود ببرند.»

توقیف ابرنفتکش گریس یک توسط ماموران پلیس و گمرک جبل‌الطارق، چهارم ژوئیه ۲۰۱۹

توقیف ابرنفتکش “گریس یک” توسط ماموران پلیس و گمرک جبل‌الطارق، چهارم ژوئیه ۲۰۱۹

 

گفته می‌شود که ابرنفتکش یادشده حامل نفت ایران به سوریه بوده و چنین امری نقض تحریم‌های سوریه از سوی اتحادیه اروپا بوده است. جمهوری اسلامی ایران، توقیف این نفت‌کش را اقدامی “غیرقانونی” خوانده است.

اطلاعیه دولت جبل‌الطارق

فابیان پیکاردو، رئیس دولت جبل‌الطارق خبر توقیف این ابرنفت‌کش توسط ماموران پلیس و گمرک آن کشور را رسانه‌ای کرده است. پیکاردو در عین حال تاکید کرده است که نیروی دریایی بریتانیا نیز با ماموران گمرک جبل‌الطارق در امر توقیف این نفتکش‌ همکاری داشته‌اند.

خبرگزاری فرانسه در ادامه گزارش خود نوشته است که این نفت‌کش حامل نفت ایران به سوریه بوده است. رئیس دولت جبل‌الطارق اعلام کرده است که شواهدی وجود دارد که مقصد این نفتکش پالایشگاه بانیاس در سوریه بوده است.

شرکت صاحب این پالایشگاه نیز از جمله نهادها و موسسات سوریه است که در لیست تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه این کشور قرار دارد. گفته می‌شود که این نفتکش با پرچم پاناما در تردد بوده ولی حامل نفت ایران بوده است.

پیکاردو گفته است که ماموران پلیس و گمرک جبل‌الطارق کشتی و محموله آن را ضبط و توقیف کرده‌اند.

لازم به یادآوری است که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه سوریه از سال ۲۰۱۱ به این سو اعمال می‌شوند و از جمله تحریم‌های نفتی این کشور را در بر می‌گیرند