مانی رسانه ManiMedia

تورم ۲۲ درصدی چگونه محقق می شود

مانی رسانه-پازل تورم ۲۲ درصدی تنها زمانی محقق می شود که دولت برای تامین کسری بودجه دور نظام بانکی را خط بکشد و از آن قرض نکند .

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-بانک مرکزی در حالی تورم را ۲۲ درصد اعلام کرده که نقدینگی در سه ماهه ابتدایی سال به بیش از ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده و افزایش بی سابقه قیمت ها گواه بر افزایش تورم است.اما کارشناسان به تحقق تورم ۲۲ درصدی برای اقتصاد ایران امید دارند و تحقق آن را ملزم به رعایت یکسری قوانین می دانند.

اوایل خردادماه بود که رئیس کل بانک مرکزی از آمادگی این بانک برای اجرای سیاست هدف‌گذاری تورم خبر داد تا اینکه پس از چند روز نرخ تورم هدف برای یکسال آینده ۲۲ درصد اعلام شد. با اجرای این سیاست تغییراتی در عملکرد بانک مرکزی صورت می‌گیرد که می‌توان به تاثیرگذاری سیاست پولی در بلند مدت تنها بر نرخ تورم، حفظ تورم در سطحی پایین و پایدار برای رسیدن به اهداف کلان اقتصادی و در آخر امکان اعلام مقاصدشان به مردم و اعمال پاسخگویی و انضباط بر بانک مرکزی اشاره کرد.

در این بین آنچه اهمیت دارد این است که آیا اقتصاد ایران با کاهش ۱۲ درصدی به تورم ۲۲ درصدی می‌رسد و تحقق این تورم هدف به چه چیزهای نیاز دارد؟ عده‌ای از کارشناسان اقتصادی به این سوال‌ها پاسخ دادند و به اعتقاد آن‌ها تحقق تورم ۲۲ درصدی برای اقتصاد ایران تا یکسال آینده دور از انتظار نیست اما به یکسری شروط و ملزومات احتیاج دارد که دولت و سایر ارکان کشور باید در این مسیر از بانک مرکزی حمایت کنند.

یکی از راهکارهای رسیدن به تورم هدف از سوی بانک مرکزی اعلام شد و آن این است که دولت برای تامین کسری بودجه باید از محل پایه پولی به سمت اوراق تغییر کند چراکه دولت در گذشته هر زمان با کسری بودجه روبرو می شد از خزانه بانک مرکزی پول پرقدرت منتشر می کرد که این خود تاثیر بر تورم داشت.

مستخدمین حسینی-  یک اقتصاددان می گوید:استقلال بانک مرکزی در تحقق تورم ۲۲ درصدی بسیار کار ساز است اما از آنجایی که مدیریت ساختار اقتصادی کشور از اختیارات بانک مرکزی خارج است تحقق این هدف بسیار سخت است.

تمامی تغییرات چه مثبت چه منفی ملزم پرداخت هزینه هایی می باشد از همین رو تورم ۲۲ درصدی نیز باعث افت تولید می شود و از آنجایی که کاهش تورم جز سیاست‌های انقباضی است و این نوع سیاست‌ها بر تولید تاثیر منفی می‌گذارد،همزمان نمی شود هم تورم کاهش یابد هم تولید رشد کند.تنها راه این است برای تحقق تورم هدف هزینه ها پذیرفته شود.

همچنین، در این راستا آخرین گزارش مرکز آمار از تورم نشان دهنده این است که با ۲ درصد کاهش نسبت به ماه گذشته به ۲۷.۸ درصد در خردادماه رسیده و رئیس اتاق بازرگانی معتقد است که با توجه به شواهد و افزایش‌های چشم‌گیری که در قیمت کالاها و خدمات دیده می‌شود، نرخ تورم احتمالا امسال بالاتر خواهد رفت و عدد ۲۲ درصدی اعلام شده از سوی بانک مرکزی احتمالا با واقعیت‌ها سازگار نخواهد بود.

البته، علاوه بر این یکی از عواملی که نرخ تورم را بالا می‌برد، رشد نقدینگی است که طبق جدیدترین آمار بانک مرکزی تا سه ماهه ابتدایی امسال حجم نقدینگی به رقم ۲۶۵۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده که در مقایسه با سال گذشته معادل ۷.۳ درصد افزاش یافته و حجم پایه پولی هم با ۸.۸ درصد افزایش به عدد ۳۸۴ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است اما بانک مرکزی اعلام کرده که برای مهار این میزان پول برای اینکه به رشد تورم دامن نزد، برنامه‌هایی چون فروش سهام دولتی، انتشار اوراق بدهی و اجرای طرح گواهی سپرده یورویی دارد که برنامه بانک مرکزی برای مهار پول هم از نگاه کارشناسان مشروط به انجام صحیح عملیات بازار باز بانکی، انتشار اوراق و حمایت دولت از اقدامات بانک مرکزی برای کنترل تورم و نقدینگی است.