مانی رسانه ManiMedia

تمدید دو ماهه معافیت هسته‌ای ایران

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- دولت پرزیدنت ترامپ روز پنجشنبه دهم بهمن اعلام کرد معافیت های هسته ای ایران را تمدید و در عین حال تحریم های جدیدی را نیز علیه مقام های جمهوری اسلامی اعمال می کند.

به گزارش نشریه هیل، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، گفت که هدف از این اقدام دوگانه افزایش شفافیت در مورد فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران و تنبیه نهادی است که متهم به نقض توافق هسته ای ۲۰۱۵ با کشورهای اروپایی است.

آقای هوک به خبرنگاران حاضر در محل وزارت خارجه آمریکا گفت: «ایالات متحده معافیت های مرتبط با چهار محدودیت هسته ای ایران را، که به این کشور اجازه می دهد پروژه های غیر تسلیحاتی خود را ادامه دهد، برای ۶۰ روز تمدید می کند.»

همزمان با اعلام تمدید معافیت هسته‌ای ایران، وزارت خزانه داری آمریکا روز پنجشنبه سازمان انرژی اتمی ایران و علی اکبر صالحی، رئیس آن سازمان را تحریم کرد.

این معافیت‌ها به ایران اجازه می‌دهد با دیگر کشورهایی که هنوز به برجام متعهد هستند، در سه سایت هسته‌ای فردو، اراک، و نیروگاه اتمی بوشهر، به همکاری خود با ایران ادامه دهند تا اطمینان حاصل شود ایران غنی‌سازی اورانیوم را در همان حد پایین نگه می‌دارد.