مانی رسانه ManiMedia

تلاش های خانواده ناصر رجب ؛ از وضعیت این شهروند بهایی بی نتیجه مانده است

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-ناصر رجب، شهروند بهایی ساکن کرج روز شنبه ٢۵ آبان ماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

مامورین در زمان بازداشت منزل آقای رجب را نیز مورد بازرسی قرار داده و برخی وسایل شخصی ایشان از قبیل تلفن همراه و کارت شناسایی را ضبط کرده و با خود بردند. گفتنی است وی از بیماری قلبی رنج جدی می‌برد و از دسترسی به داروهای خود محروم است؛ امری که جان او را به خطر انداخته.

تاکنون تلاش های خانواده رجب برای کسب اطلاع از سرنوشت و وضعیت این ایشان نتیجه‌ای در بر نداشته است.ناصر رجب،شهروند بهایی ساکن کرج روز شنبه ٢۵ آبان ماه ۱۳۹۸ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.بازداشت آقای رجب توسط هفت مامور وزارت اطلاعات کرج صورت گرفته است.

گفته می‌شود ماموران در زمان بازداشت این شهروند بهایی از ارائه کارت شناسائی و حکم بازداشت و بازرسی منزل خودداری کرده‌اند.یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند بهایی در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “ماموران بازداشت کننده در هنگام بازداشت آقای رجب اقدام به تفتیش منزل کرده و برخی از وسایل شخصی ایشان از قبیل موبایل و کارت شناسائی ایشان را ضبط کردند.

این در حالی بود که همسر ایشان خانم نغمه رجب اجازه این کار را بدون ارائه حکم بازرسی نداده بودند”.این منبع مطلع در ادامه گفت: “آقای رجب سال گذشته عمل قلب باز دایسکشن انجام دادند و طی این مدت تحت مراقبت پزشک بودند. ماموران اجازه بردن داروهای قلب را به ایشان ندادند و طی چند روز اخیر با پیگیری‌های مداوم همسر و خانواده در نهادهای امنیتی و قضائی، هیچ پاسخی به آنها داده نشده و خانواده به شدت نگران حال ایشان هستند.

خانواده آقای رجب طی این مدت از وضعیت ایشان بی‌خبر مانده اند.این منبع نزدیک به خانوده این شهرند در پایان گفت: “آقای ناصر رجب و همسرشان خانم نغمه رجب در موقعیت‌های بحرانی کشور از قبیل بروز زلزله و سیل همراه با سایر شهروندان بهائی و همسایگان مسلمان به کمک‌های بشر دوستانه و ارسال آذوقه و مایحتاج به مناطق آسیب دیده اقدام می‌کردند. ایشان بارها از سوی ماموران امنیتی در لباس نهادهای مختلف نسبت به ادامه فعالیتشان منع شده و تهدید شدند که بازداشت خواهند شد؛ نهایتا هم در تاریخ ۲۵ آبان ایشان را بازداشت کردند.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.