مانی رسانه ManiMedia

تعداد مهاجران افغان تا سال آینده دوبرابر خواهد شد

به گزارش سرویس پناهندگی و مهاجرت مانی رسانه-براساس اطلاعات رسمی، تا به حال در سال روان شمار مهاجران افغان که به اتحادیه اروپا آمده اند،از مهاجران سوریایی بیشتر بوده و انتظار می رود که تعداد مهاجران افغان تا سال آینده دوبرابر شود.

حمله ترکیه بر شمال شرق سوریه که توسط کردها کنترول می شود، باعث شده که همگان در انتظار موج جدید پناهجویان از سوریه باشند.امامقام های اتحادیه اروپا شمار رو به افزایش مهاجران افغان را به خصوص در جزایر یونان یک مشکل جدی تر می دانند.براساس جدیدترین ارقامی که آژانس محافظت از مرزهای اتحادیه اروپا (فرانتکس) نشر کرده،از آغاز سال روان تا به حال ،حدود ۱۷ هزار مهاجر افغان برای رسیدن به سواحل اروپا از بحیره اژه عبور کرده اند. یک مقام ارشد اتحادیه اروپا به خبرگزاری رویترز گفت، تقریبا نیمی از پناهجویان افغان که سعی کرده اند از طریق ترکیه وارد اتحادیه اروپا شوند، در ایران زندگی می کرده اند.

او افزود،در بسیاری از موارد مهاجران افغانی که به اروپا می رسند، در ایران متولد شده اند.این مقام بلندپایه اتحادیه اروپا گفت، آن ها ایران را ترک می کنند چون «سیاست ایالات متحده امریکا در قبال ایران باعث وخامت شدید اوضاع اقتصادی این کشور شده است».مقام های ایرانی می گویند، اقدامات تعزیری ایالات متحده که در سال گذشته علیه ایران اجرایی شد، اقتصاد ایران را متاثر کرده است و باعث شده که کارگران افغان برای حمایت از خانواده های شان که در افغانستان به سر می برند،به دنبال راه حل بهتری باشند.

فرار مهاجران افغان از کشورشان ادامه دارد 

وضعیت در افغانستان نیز کماکان خطرناک است و مناطقی که ملیشه های طالبان کنترول می کنند، از دو دهه گذشته تا به حال هیچگاه اینقدر گسترده نبوده است.مقام های افغانستان گفتند که در حال حاضر حدود ۲ میلیون مهاجر افغان در ایران زندگی می کنند. به گزارش سازمان بین المللی مهاجرت، حدود ۸۰۰ هزار تن از آن ها این کشور را در سال گذشته ترک کردند.در سال ۲۰۱۸ حدود ۱۲هزار شهروند افغان که به طور غیرقانونی وارد اروپا شده بودند، ثبت شدند.به گزارش رویترز این رقم ممکن است تا سال ۲۰۲۰دوبرابر شود.

 بیشتر این مهاجران افغانستان به جزایر یونان رسیده اند،جایی که تعداد پناهجویان  در کمپ ها به مراتب بیشتر از حد گنجایش آن ها است.  برآورد می شود که در حال حاضر بیش از ۱۳ هزار تن در کمپ موریای لیسبوس به سر می برند که در اصل گنجایش ۳۱۰۰ را دارد. مقام های اتحادیه اروپا براین تاکید کردند که وضعیت هنوز قابل مدیریت است و به وخامت سال ۲۰۱۵ نرسیده است.  در زمان  بیش از ۱ میلیون مهاجر به اروپا رسیدند و ۲۵ درصد از آن ها از افغانستان بودند.

ازدحام مهاجران در کمپ های جزایر یونان

اما به گزارش رویترز، یکی از مقام های اتحادیه اروپا وضعیت در جزایر یونان را یک بار دیگر «نگران کننده» خواند. هورست زیهوفر، وزیر داخله آلمان هفته گذشته هشدار داد که اگر کشورهای عضو در قبال مهاجران یک سیاست مشترک در پیش نگیرند، ممکن است که وضعیت بحرانی سال ۲۰۱۵ دوباره تکرار شود.در ۹ ماه نخست سال روان مجموعا حدود ۸۰ هزار مهاجر به اتحادیه اروپا رسیدند. به گفته سازمان ملل از هفته گذشته که عملیات اردوی ترکیه در شمال شرق سوریه آغاز شد، ۱۳۰ هزار تن بی خانمان شده اند.