مانی رسانه ManiMedia

تزریق وام به مشاغل خانگی

مانی رسانه-براساس اعلام ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور، میزان وام برای متقاضیان مشاغل خانگی تا سقف ۵٠ میلیون تومان افزایش یافته است.

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-در حال حاضر کسب و کارهای خانگی به یک منبع مهم اشتغال و درآمد به ویژه برای زنان تبدیل شده است و افراد با کار در خانه علاوه بر آنکه سطح درآمد خود را افزایش و کسب و کارشان را توسعه می دهند، به اقتصاد خانوار نیز کمک می کنند.

از نگاه سازمان بین المللی کار موقعیت مکانی و وجود کسب و کار در خانه ملاک تلقی کردن آن به عنوان مشاغل خانگی است و کنوانسیون ۱۸۹ سازمان بین المللی کار، کار شایسته و ضرورت پرداختن به وضعیت کارگران خانگی را به رسمیت شناخته است.

بر اساس آمارها بیش از ۹۲ هزار شغل در بخش مشاغل خانگی طی سال گذشته در کشور ایجاد شده و بیش از ۲۷۰ هزار متقاضی اشتغال خانگی نیز موفق به اخذ مجوز مشاغل خانگی در رشته‌های گوناگون شده اند.

هدف از اجرای این الگو، تعامل با دستگاههای اجرایی و بخش خصوصی مرتبط با اجرای طرح، ارائه خدمات آموزشی و مشاوره حضوری و غیرحضوری به متقاضیان مشاغل خانگی برای اتصال به بازار، ایجاد زیرساختهای بازاریابی و فروش محصولات مشاغل خانگی و ایجاد امکان و تسهیل نظارت بر فرآیند اجرای طرح از طریق نرم‌افزار کنترل پروژه و بازدیدهای میدانی است‪.‬

مهناز امامدادی، دبیر ستاد ساماندهی و حمایت از مشاغل خانگی کشور معتقد است که شرایط فعلی جامعه راه را برای انجام کسب و کارهای خانگی باز کرده است و کرونا زمینه ساز فرصتی مناسب برای گسترش کسب و کارهای خانگی شده است بنابراین مشاغل خانگی نیز نیاز به حمایت های مالی دارند چرا که شرایط کرونایی جامعه مشاغل خانگی را هم متضرر کرده است و باید تسهیلاتی برای این بخش نیز در نظر گرفته شود بنابراین  بر این اساس با توجه به فهرستی که از این مشاغل در اختیار داریم و به تناسب اولویت و میزان استحقاق برای دریافت وام، آنها را باید مورد حمایت قرار دهیم.

امروز بسیاری از کشورهای توسعه یافته بخش اعظمی از بازار اشتغال خود را به مشاغل خانگی اختصاص داده و از ظرفیت بنگاههای خرد و کوچک در این خصوص بهره‌ برده‌اند.