مانی رسانه ManiMedia

ترکیه:تا پایان امسال ۳۰۰ هزار مهاجر غیر قانونی دستگیر خواهند شد

به گزارش سرویس مهاجرتی مانی رسانه-سلیمان سویلو، وزیر کشو ترکیه طی سخنانی در دیدار با نمایندگان رسانه‌های داخلی و بین‌المللی در آنکارا گفت: “از ابتدای سال جاری تاکنون ۱۷۷ هزار و ۶۵۴ مهاجر غیرقانونی دستگیر شده‌اند. تا پایان امسال تعداد آنان به بیش از ۳۰۰ هزار نفر خواهد رسید”.

وزیر کشور ترکیه با بیان اینکه قرن ۲ شاهد یکی از بزرگترین امواج مهاجرت انسانی شده است، افزایش تروریسم و خشونت را عامل اصلی این بحران دانست و اظهار داشت.

«با موج بزرگ مهاجرت مواجه هستیم. برای مقابله با سوءاستفاده از این بحران ارتباط با افکارعمومی و اطلاع‌رسانی را افزایش دادیم. مسیر قاچاق انسان و مواد مخدر نیز یکسان است و گروه‌های تروریستی از این راه کسب درآمد می‌کنند.

سه میلیون و ۶۳۹ هزار و ۲۸۴ سوری و کلا ۵٫۷ میلیون مهاجر در ترکیه زندگی می‌کنند. پناهجویان برای مسائل مادی و نجات جان خود به کشور ما می‌آیند. ۶۱٫۶۹ درصد کودکان سوری در ترکیه تحصیل می‌کنند که ۹۶٫۳ درصد آنها دانش‌آموز ابتدایی هستند.

هفتاد و دو هزار تبعه افغانستان در ۷ ماه نخست امسال در ترکیه دستگیر و حدود ۲۹ هزار آنها به کشورشان مسترد شدند. برخی می‌گویند اجازه دهید به اروپا بروند. اگر این کار را بکنیم، سیاست مهاجرتی ترکیه غیرقابل کنترل و کشورمان به مرکز ترانزیت مهاجران تبدیل خواهد شد».