مانی رسانه ManiMedia

تردید نظام در مورد ولایتمداری ارتشی‎ها

مانی رسانه- رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی، ۱۳ امرداد، در جمع کارکنان نیروی دریایی جاسک گفته «دشمن بطور واضح و روشن به دنبال تغییر نظام می‎باشد.»

حجت‎الاسلام محمد حسنی مدعی شده، «دشمنان انقلاب در پی خدشه‎دار کردن تمامیت ارضی ما هستند و از طریق زمین، دریا و هوا اقداماتی انجام می‎دهند ولی به خاطر حضور قدرتمندانه و هوشمندانه نیروی‌های مسلح تیرشان به سنگ خورده و تا آخر هم اینطور خواهد بود و آرزوی تغییر نظام را به گور خواهند برد.»

او در بخشی از این سخنرانی گفته «دشمن به دنبال تجاوز به حریم کشور و به رخ کشیدن قدرت خود بود اما با ساقط شدن پهپاد آمریکایی، مقابله به مثل شدن توقیف کشتی انگلیسی و جریانات مختلف دیگر ابهت آنها در منطقه رفته.» وی در ادامه به نقش «ایمان نیروها» در ایستادگی مقابل دشمن اشاره کرده و گفته «نیرو اگر ایمان کافی نداشته باشد در مقابل دشمن کم می‎آورد و تقویت باورهای دینی و ایمان به خدا ما را در مقابل دشمن حفظ و نگه می‎دارد.»

رییس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش در ادامه سخنانش به نقش تعیین کننده «توان اطلاعاتی» در اجرای ماموریت محوله به نیروی‎های مسلح اشاره کرد و گفت «تا زمانی که اطلاعات شما از دشمن کافی نباشد دست به هیچ کاری  نمی‎توانید بزنید.»

او تاکید کرده، «دشمن هم به دنبال شناسایی، پایش و رصد نقاط ضعف و قوت ما است تا با به دست آوردن اطلاعات در زمینه نیروی انسانی، تجهیزات و کاربرد آنها استعداد ما را ارزیابی کند تا ضربه خود را بزند که به اذن الله و توفیق الهی تاکنون توان ارزیابی اقتدار نظام ما را نداشته و نمی‌داند ما چه تجهیزات و یا عوامل غافل گیرکننده و مهلکی در اختیار داریم و به همین خاطر توان دست از پا خطاکردن را ندارد.»

چهار مسئله مهم را می‌توان در سخنان رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش مورد توجه قرار داد.

اول: این اظهارات کمتر از دو هفته پس از آن صورت می‌گیرد که قوه قضائیه و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از شناسایی ۱۷ نفر از اعضای یک شبکه جاسوسی  وابسته به CIA  خبر دادند که در مراکز حساس نظامی و اتمی اقدام به جاسوسی کرده‌اند.

دوم: این ادعا که «دشمن نمی‌داند ما چه تجهیزات و یا عوامل غافلگیرکننده و مهلکی داریم» تازه نیست. چهارم خردادماه ۹۸، محمد قربانی مشاور فرمانده سپاه پاسداران در سخنانی مضحک مدعی شد جمهوری اسلامی «دو سلاح جدید» و «به کلی سّری» در اختیار دارد که می‌تواند در صورت «حماقت ناوهای آمریکا در منطقه» آنها را به قعر دریا بفرستد!

سوم: دلیل حجت‌الاسلام حسنی در مورد علت توقیف نفتکش انگلیسی متفاوت با بهانه‎هایی است که دولت عنوان می‎کند. این مقام بلندپایه ارتش توقیف نفتکش‎ها را همردیف ساقط کردن پهپاد آمریکایی قرار داده و با عنوان «مقابله به مثل شدن توقیف کشتی انگلیسی» آن را عامل بازدارنده در مقابل دشمن می‎داند اما دولتی‎ها مدعس هستند نفتکش انگلیسی به دلیل عدم رعایت قوانین دریانوردی توقیف شده است!

چهارم: رئیس عقیدتی سیاسی ارتش در سخنرانی خود در شهرستان جاسک می‌گوید، «دشمن به دنبال براندازی است.» او در بخش اول اظهاراتش ادعا می‎کند که آنها در پی خدشه‌دار کردن تمامیت ارضی ایران بودند که با حضور قدرتمندانه نیروهای مسلح «تیرشان به سنگ خورد» اما در بخش دوم آدرس دیگری می‎دهد و خطر را از درون می‎بیند و به «ایمان نیروهای مسلح» برای ایستادگی مقابل دشمن اشاره می‎کند و می‎گوید اگر ایمان کافی نداشته باشید در مقابل دشمن کم می‎آورید!

نسخه‎ برای فرماندهان ارتش

حسنی در ادامه‌ی سخنانش، تکلیف فرماندهان ارتش و روحانیون را روشن می‎کند و می‎گوید: «محور ارتقای توان عملیاتی، فرماندهان ما هستند که همه از روحانیون عقیدتی سیاسی تا شما نظامیان باید فرماندهان را به عنوان محور عملیاتی مساعدت و یاری کنیم  تا توان رزمی ما در تراز نیازمان باشد.» اما در ادامه می‎گوید، «در توان اعتقادی، پرچم در دست روحانیون عقیدتی سیاسی است.»

حسنی تاکید می‎کند، »اگر می‎خواهیم دغدغه کارکنان، خانواده‎ها، همسران و فرزندان به صفر برسد باید در ارتقای «توان اعتقادی» در یگان‎ها با روحانیون همکاری شود.» وی بر اجرای «طرح‎ مصباح» تاکید می‎کند.

«طرح مصباح» یک پروژه امنیتی- حفاظتی است که سپاه و دایره‌ی عقیدتی سیاسی ارتش در یگان‎های نظامی و شهرک‎های ارتشی‌نشین به اجرا گذاشته‌اند و بخشی از هدف آن رصد خانواده‏‎ی ارتشی‎ها و تلاش برای حفظ آنان در میان وفاداران نظام است. هدف اصلی آن اما مقابله با براندازی و تغییر نظام به ویژه از طریق فضای مجازی است.

پنجشنبه ۲۷ دی‌ماه ۹۷، در این ارتباط گردهمایی امرای ارتش جمهوری اسلامی برگزار شد. در همین نشست فرماندهان و امیران بلندپایه ارتش نسبت به خطر براندازی نظام به ویژه با همراهی پرسنل ارتش هشدار دادند.

با وجود خوش‎خدمتی فرماندهان بلندپایه ارتش به علی خامنه‎ای گویا او همچنان نگران تحولات احتمالی ارتش است و آنطور که به  نظر می‌رسد، گویا زمامداران جمهوری اسلامی از طریق نهادهای امنیتی از جمله حفاظت و رکن۲ به این جمع‎بندی رسیده‌اند که ارتش آنطور که باید در مدار ولایت قرار ندارد و اینهمه  هشدار و تبلیغات روحی و روانی برای بالا بردن روحیه به همین دلیل است.

البته همانطور که گفته شد، فرماندهان ارتش تلاش می‎کنند ولایتمداری خود را هر طور که هست به گوش خامنه‎ای برسانند. به عنوان مثال کیومرث حیدری فرمانده نیروی زمینی، یکشنبه ۱۳ امرداد، در حاشیه یک مراسم یگانی در مصاحبه‎ای کوتاه چندین بار تاکید کرده ارتش «در رکاب فرمانده معظم کل قواست»، «نیروی زمینی روح ولایتمداری دارد» و «نیروهای مسلح در رکاب ولی امر مسلمین است»!

تنظیم: کیهان لندن**