مانی رسانه ManiMedia

ترامپ درباره فعالیت‌اتمی ایران با همتای فرانسوی خود گفت‌وگو کرد

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- همزمان با اعلام لغو محدودیت‌های ناظر بر میزان غنی‌سازی اورانیوم از سوی جمهوری اسلامی ایران، رهبران دو کشور آمریکا و فرانسه با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

کاخ سفید خبر گفت‌وگوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با امانوئل مکرون، همتای فرانسوی او را رسانه‌ای کرده است.

در بیانیه‌ای که کاخ سفید غروب دوشنبه ۱۷ تیر (هشتم ژوئیه) منتشر کرده تاکید شده است که رهبران دو کشور در ارتباط با سیاست مانع شدن از دست‌یابی ایران به جنگ‌افزارهای هسته‌ای اتفاق نظر دارند.

دویچه وله افزود: گفت‌وگوی مکرون و ترامپ در ادامه تلاش‌های دیپلماتیک فرانسه برای کاهش تنش بین ایران و آمریکا صورت می‌گیرد. در همین رابطه، مکرون، امانوئل بن، مشاور خود را راهی ایران کرده است. پیش از آن، فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی از ایران درخواست کرده بودند تا به تعهدات پیش بینی شده در توافق هسته‌ای پایبند بماند.

جمهوری اسلامی ایران روز یکشبه ۱۶ تیر اعلام کرده بود که در پی پایان مهلت دوماهه تعیین شده برای کشورهای اروپایی اقدام به غنی‌سازی اورانیوم بیش از میزان تعیین شده ۳,۶۷ درصد خواهد نمود

عبور ایران از میزان تعیین شده برای غنی‌سازی اورانیوم در توافق‌هسته‌ای توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز تایید شده است.

در همین رابطه، خبرگزاری رویترز روز دوشنبه هشتم ژوئیه به اظهارات جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران اشاره کرده است.

بولتون اعلام کرده بود که تا زمانی که ایران به فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه دهد و سیاست ایجاد بی‌ثباتی در منطقه را دنبال کند، دولت آمریکا به سیاست اعمال تحریم‌های حداکثری ادامه خواهد داد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل نیز افزایش میزان غنی‌سازی اورانیوم از سوی ایران را نقض آشکار توافق هسته‌ای خوانده و از کشورهای اروپایی خواسته است تا در سیاست تحریم ایران مشارکت کنند.