مانی رسانه ManiMedia

ترامپ: ایران بزرگترین حامی تروریسم است

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- ایران، جنگ تجاری با چین و اصرار بر احداث دیوار مرزی، برخی از محورهای اصلی سخنرانی سالانه ترامپ در برابر نمایندگان کنگره بود. رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر تحقیقات پیرامون نقش احتمالی روسیه درانتخابات آمریکا را مسخره خواند.پس از مشاجره بر سر زمان و مکان برگزاری نطق سالانه، دونالد ترامپ در ساعات بامدادی روز چهارشنبه ۱۷ بهمن (۶ فوریه) به وقت اروپای مرکزی در برابر نمایندگان کنگره ظاهر شد و سخنرانی کرد. سخنرانی ترامپ موضوعات متعددی را در بر می‌گرفت.

دویچه وله افزود: مهم‌ترین نکته‌ای که درباره نطق سالانه دونالد ترامپ از نگاه ناظران و تحلیلگران پنهان نماند، لحن آشتی‌جویانه او در برابر نمایندگان دموکرات آمریکا بود. ترامپ می‌داند که برای پیشبرد سیاست‌های خود به رای مجلس نمایندگان نیز نیاز دارد. این در حالی است که اکثریت مجلس نمایندگان در اختیار حزب دموکرات است.لحن آشتی‌جویانه ترامپ در نطق سالانه‌اش اما مانع از آن نشد که او از اهداف تعیین شده خود فاصله بگیرد.

دیوار مرزی

دونالد ترامپ در نطق خود تاکید کرد که در تعیین سیاست‌های خود نه از برنامه حزب دموکرات حرکت می‌کند و نه از برنامه حزب جمهوریخواه. او گفت که یگانه برنامه‌ای که ناظر بر فعالیت‌های اوست، برنامه مردم آمریکا است.

دونالد ترامپ

دونالد ترامپ مرزهای جنوبی آمریکا را مرزهایی نامید که امنیت‌شان به مخاطره افتاده و باید کنترل شوند. رئیس جمهوری آمریکا گفت که وظیفه اخلاقی او در برابر مردم آمریکا حکم می‌کند که مانع از ورود مهاجران و به مخاطره افتادن فرصت‌های شغلی در آمریکا شود.رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد که برنامه اعلام شده خود در زمینه احداث دیوار مرزی با مکزیک را به‌رغم مخالفت‌ها اجرا خواهد کرد.باید یادآور شد که مشاجره بر سر تامین میلیاردها دلار هزینه احداث این دیوار باعث تعطیلی دولت آمریکا شده بود. موضوعی که در صورت عدم کسب توافق می‌تواند روز ۱۵ فوریه مجددا تکرار شود. این بزرگترین تعطیلی بخش‌های وسیعی از دولت آمریکا در سراسر تاریخ این کشور بود.

جنگ تجاری

دونالد ترامپ در نطق سالانه خود بار دیگر از سیاست‌های اقتصادی دولتش دفاع کرد. او مدعی شد که در سایه سیاست‌های اقتصادی دولت او آمریکا در لحظه حاضر یک “معجزه اقتصادی” را تجربه می‌کند.ترامپ مدعی شد که به علت پیشبرد سیاست‌های او شرایط “پات” ناشی از رقابت دو حزب اصلی در آمریکا به پایان رسیده است. رئیس جمهوری آمریکا بار دیگر از موازنه منفی بازرگانی خارجی آمریکا انتقاد کرد و از این منظر وضع تعرفه‌های گمرکی بر کالاها و خدمات وارداتی را منطقی و صحیح نامید.ترامپ تاکید کرد که تنها چیزی که می‌تواند از شتاب رشد اقتصادی آمریکا بکاهد، جنگ یا تحقیقاتی است که پیرامون تماس‌های احتمالی تیم انتخاباتی او با روسیه صورت می‌گیرد. رئیس جمهوری آمریکا این تحقیقات را “مسخره” خواند و خواستار پایان یافتن آن شد.

دیکتاتوری فاسد ایران

دونالد ترامپ از سیاست دولت خود مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای با ایران دفاع کرد و حکومت ایران را “بزرگ‌ترین حامی تروریسم” در جهان نامید.ترامپ تاکید کرد که تحولات سیاسی در ایران و اقدامات این “دیکتاتوری فاسد” را با دقت دنبال خواهد کرد. ترامپ گفت: «ما با دقت اقدامات رژیم ایران را دنبال می‌کنیم، یعنی آن رژیمی را که از مرگ بر آمریکا سخن می‌گوید و یهودیان را به نسل‌کشی تهدید می‌کند. ما نمی‌بایست زهر چندش‌آور این یهودی‌ستیزی را نادیده بگیریم.»

نطق سالانه ترامپ در برابر نمایندگان کنگره، ۵ فوریه ۲۰۱۹ واوشنگتن،ترامپ همچنین گفت تحریم‌های ایران نه تنها از دامنه اقدامات بی‌ثبات کننده رژیم ایران در منطقه کاسته است، بلکه روند دستیابی این کشور به جنگ‌افزارهای هسته‌ای را کندتر کرده است. ترامپ گفت:«من برای اینکه به شما اطمینان بدهم که این دیکتاتوری فاسد هرگز قادر به کسب جنگ‌افزارهای هسته‌ای نخواهد شد، از توافق فاجعه‌بار هسته‌ای با ایران خارج شدم. و در پاییز گذشته، آن چنان تحریم شدیدی را علیه ایران وضع کردم که تا کنون علیه هیچ کشوری اعمال نشده است.»

سیاست خارجی

ترامپ در ارتباط با کره شمالی گفت که مذاکره با این کشور ادامه خواهد یافت. رئیس جمهوری آمریکا گفت که در واپسین روزهای ماه فوریه (۲۷ و ۲۸ فوریه) با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در ویتنام دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد.در صورت برگزاری این دیدار، این دومین دیدار بین رهبران دو کشور خواهد بود.از سوی دیگر، ترامپ بار دیگر به جنگ قدرت در ونزوئلا اشاره کرد و حمایت و پشتیبانی خود را از خوان گوایدو اعلام نمود.ترامپ درباره اوضاع افغانستان نیز گفت که در حال حاضر آمریکا سرگرم گفت‌وگو با نیروهای طالبان است. او تاکید کرد که نمی‌تواند با صراحت از موفقیت این مذاکرات سخن بگوید، اما به باور او ملت‌های بزرگ نمی‌توانند به‌گونه پایان ناپذیر درگیرباشند.ترامپ تاکید کرد که از حضور نظامی آمریکا در افغانستان خواهد کاست. رئیس جمهوری آمریکا گفت که پس از بیست سال جنگ در افغانستان زمان آن رسیده است که در راستای برقراری صلح تلاش شود.