مانی رسانه ManiMedia

تحریم‌های تازه آمریکا علیه حزب‌الله برای مقابله با نفوذ ایران

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- وزارت خزانه داری آمریکا  ۷ شرکت و ۶ شخصیت حقیقی را به دلیل ارتباط با حزب الله لبنان تحریم کرد. آمریکا حزب‌الله لبنان را یک سازمان تروریستی  و ابزاری در دست ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه خاورمیانه می‌شناسد.

خبرگزاری رویترز روز جمعه (۲ فوریه/۱۳ بهمن) خبر از تحریم ۷ شرکت و ۶ شخصیت حقیقی به دلیل ارتباط با حزب الله لبنان داده است.

بر اساس این تحریم‌ها، اموال این افراد و شرکت‌ها در ایالات متحده آمریکا توقیف می‌شود و هیچ فرد و شرکت آمریکایی اجازه معامله با آنها را ندارد.

اسامی شرکت‌های تحریم شده عبارت است از:

گروه بُلو لاگون و  آژانس ماهیگیری قانصو واقع در سیرا لئون، شرکت تجاری استار غنا، کمپانی تجاری دلفین و کمپانی تجاری اسکای و شرکت گولدن فیش واقع در لیبریا و شرکت گولدن فیش واقع در لبنان.

طبق لیست وزارت خزانه‌داری آمریکا اسامی افراد تحریم شده نیز عبارتند از جهاد محمد قانصو، علی محمد قانصو، عصام احمد سعد، نبیل محمود عساف، عبداللطیف سعد و محمد بدرالدین.

وزارت خزانه‌داری آمریکا این تحریم‌ها را در راستای کاهش نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه اعمال کرده است.

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا (۲ فوریه/۱۳ بهمن) صریحا اعلام کرد که  دولت ایالات متحده آمریکا مصمم است که فعالیت‌های مالی حزب‌الله را در خاورمیانه و شمال آفریقا مختل کند.

به گفته وزیر خزانه‌داری آمریکا از ۶ شخصیت حقیقی تحریم شده، ۵ نفر لبنانی و یک نفر دیگر عراقی هستند که به دلیل در ارتباط بودن با شرکت مهندسی پیمانکاری ادهم طباحه تحریم شده‌اند. این شرکت یکی از تامین کنندگان مالی حزب‌الله و صاحب شرکت”الانماء” است.

شرکت مهندسی “الإنماء” یکی از بزرگترین و موفق‌ترین شرکت‌های لبنانی است که از حزب الله حمایت مالی کرده و نیازهای زیرساختی حزب‌الله را تامین می‌کند.

مقامات آمریکایی همچنین گفته‌اند تحریم‌های اعلام شده بخشی از یک برنامه جدی علیه حزب الله لبنان برای کاهش نفوذ ایران در منطقه خاورمیانه است. طبق گزارش وزارت خزانه داری آمریکا جمهوری اسلامی ایران سالانه حدود ۷۰۰ میلیون دلار به حزب‌الله لبنان کمک مالی می‌فرستد.

مقامات کنونی آمریکا رشد و قدرت‌گیری حزب‌الله در لبنان را از جمله ناشی از سیاست‌های غلط دولت باراک اوباما می‌دانند. دولت ترامپ به موازات متحدان اصلی‌اش در منطقه، عربستان و اسرائیل، بارها از رشد و قدرت‌گیری حزب‌الله در لبنان ابراز نگرانی کرده‌ و از تحریم‌های سخت علیه حزب الله خبر داده بود.