مانی رسانه ManiMedia

بی سرو سامانی ۹۰ هزار خودرو بدلیل کمبود قطعه

مانی رسانه-۹۰ دستگاه خودرو بدلیل کمبود قطعه در کف پارکینگ خودروسازان رسوب کرده است.

به گزارش اقتصادی مانی رسانه- آرش محبی‌نژاد، دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان در نشست قطعه‌سازان با نمایندگان کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی، گفت: بیش از ۹۰ هزار دستگاه خودرو به علت کمبود قطعه در کف پارکینگ خودروسازان رسوب شده است.

وی افزود: این کسری قطعه شامل قطعاتی نظیر  کیسه هوا، کامپیوتر خودرو و غیره است که ارز مورد نیاز آنها تخصیص داده نشده است.

بسیاری از این قطعات در گمرک، موجود، اما ترخیص نشده است افزود: قطعه سازان امسال به ۳.۵ میلیارد دلار ارز نیاز دارند که اگر برنامه‌های داخلی‌سازی امسال اجرایی شود به کمتر از ۱.۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

محبی نژاد ادامه داد:امسال با افزایش ۸٫۷ درصدی تولید خودرو روبرو بودیم شاید مشکلاتی نظیر تحریم و وجود ویروس کرونا بی تاثیر بر این قضیه نبوده باشد.وی از مجلس شورای اسلامی خواست که با اصلاح شیوه قیمت گذاری خودروها و قطعات آنها  و تامین مواد اولیه داخلی ،بازار خودروسازی را تقویت کند.

وی بهتر راه برای شناخت قیمت واقعی خودرو را وارد کردن خودرو در بازار بورس را پیشنهاد کرد و برای این منظور باید قیمت خودرو اصلاح شود.

محبی نژاد اضافه کرد: اگر قرار است قیمت گذاری خودرو به صورت دستوری ادامه داشته باشد، باید مواد اولیه مورد نیاز تولید خودرو نیز با قیمت دستوری عرضه شود.

وی همچنین با پیش بینی ۲۰ هزار میلیارد تومان کسری نقدینگی امسال قطعه‌سازان، خواستار اصلاح متوسط ۶۵ درصدی قیمت مواد اولیه و قطعات خودرو تا زمان اصلاح و آنالیز دقیق قیمت‌ها شد.

دبیر انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان در پایان تاکید کرد: اکنون بیش از ۷۰۰ هزار نفر شامل ۱۵۰ هزار نفر در صنعت خودروسازی و ۵۵۰ هزار نفر در زنجیره تامین خودروسازان اشتغال به کار دارند