مانی رسانه ManiMedia

به هر حمله ایران پاسخی قاطع می‌دهیم

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- ساعاتی پس از ابراز تمایل دونالد ترامپ برای گفت‌وگو با رهبران ایران، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا پنجشنبه ۱۹ اردیبهشت در بیانیه‌ای با اشاره به این که ایالات متحده به دنبال جنگ با ایران نیست، تاکید کرد که این کشور آماده است به هر حمله‌ای توسط ایران یا نیروهای وابسته به آن پاسخی «قاطع و سریع» بدهد.

ونالد ترامپ: مایلم ایرانی‌ها با من تماس بگیرند

در بیانیه وزیر امور خارجه آمریکا آمده است: جمهوری اسلامی ایران در هفته‌های اخیر مجموعه‌ای فزاینده از اقدامات و بیانیه‌های تهدیدآمیزداشته است. پاسخ ایالات متحده و شرکا و متحدان ما روشن بوده است: ما به دنبال جنگ نیستیم. اما کارنامه چهل ساله ایران در کشتن امریکایی‌ها، حمله به تاسیسات آمریکا و به گروگان گرفتن امریکایی‌ها، این نکته را به ما دائما یادآوری می‌کند که می‌بایست از خودمان دفاع کنیم.

وزیر امور خارجه آمریکا تصریح کرده است: حکومت در تهران باید متوجه باشد که هرگونه حمله توسط آنها یا گروه‌های نیابتی آنها با هر هویتی علیه منافع و شهروندان آمریکا، پاسخ سریع و قاطع ایالات متحده را درپی خواهد داشت.

مایک پومپئو گفته است: خویشتن‌داری ما تا الان نباید ایران را به اشتباه بیاندازد که عزم قاطعی نداریم. تا به امروز گزینه پایه‌ای و پیش فرضی حکومت (ایران)توسل به خشونت بوده است.

طی هفته گذشته تنش بین ایران و آمریکا با هشدار مشاور امنیت ملی کاخ سفید وارد مرحله تازه ای شد.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز ۱۵ اردیبهشت اعلام کرد که این کشور ناو آبراهام لینکلن و بمب‌افکن‌های بی- ۵۲ را به خلیج فارس اعزام کرده است تا پیامی «روشن و عاری از سوءتفاهم» به ایران داده باشد.

شبکه تلویزیونی سی ان ان روز چهارشنبه در گزارشی اختصاصی از پنتاگون خبر داد که «جابه‌جایی» موشک‌های کوتاه‌برد ایران از جمله دلایل اعزام نیروی آمریکایی تازه‌نفس به خلیج فارس بوده است.

جنگ لفظی مقام‌های دو کشور از زمان اعزام این ناو تشدید شده است و علاوه بر آن، تهران اعلام کرده که سطح تعهداتش را در برجام کاهش می‌دهد و آمریکا نیز بخش فولاد و صنایع معدنی ایران را تحریم کرده است.

درخواست از تهران و آنانی که به تشنج زدایی معتقدند

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه بیانیه خود تصریح کرد: ما از آنانی که در تهران هستند و مسیر آینده‌ای کامیاب را در تشنج‌زدایی می‌بینند، می‌خواهیم که رفتار حکومت را تغییر دهند.

وزیر خارجه آمریکا در پایان بیانیه خود به اظهارات روز گذشته دونالدترامپ در خصوص تمایل به مذاکره با ایران و دستیابی به یک توافق اشاره کرده است.

در همین زمینه، دونالد ترامپ هم روز پنجشنبه با اشاره به این که رویکرد «ایرانی‌ها بسیار تهدیدآمیز» بوده‌،گفت که آماده مذاکره با تهران است.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت:«کاری که آنها باید بکنند این است که با من تماس بگیرند، و با هم بنشینیم. ما می‌توانیم به توافق برسیم، یک توافق منصفانه، فقط می‌خواهیم سلاح هسته‌ای نداشته باشند. درخواست زیادی نیست، ما نمی‌خواهیم به ایران صدمه بزنیم. و کمک می‌کنیم که به وضع عالی برگردند».

این در حالی است که مجید تخت روانچی، نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در مصاحبه با شبکه «ام اس ان بی سی» آمریکا، در واکنش به این اظهارات دونالد ترامپ گفته است، «منافع ما در داشتن سلاح اتمی نیست و چیزی برای ما وجود ندارد که بخواهیم به دنبال دستیابی به سلاح اتمی باشیم.»

مجید تخت روانچی در پاسخ به پرسشی در خصوص حمله ایران یا نیروهای نیابتی آن به آمریکای ها در منطقه گفت، این اتهامات را کسانی مطرح کرده‌اند که قبل حمله آمریکا به عراق نیز چنین اتهاماتی را مطرح کردند. اینها همه اطلاعات جعلی هستند.

با استفاده از وب سایت وزارت امور خارجه آمریکا، ایرنا و رادیو فردا؛ خ