مانی رسانه ManiMedia

بحران در دولت آلمان بر سر سیاست پناهندگی

به گزارش سرویس پناهندگی و مهاجرت مانی رسانه- سیاست پناهندگی آنگلا مرکل به یک رویارویی سخت میان دو حزب ائتلافی دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی انجامیده است. منتقدان می‌گویند سوسیال مسیحی‌ها از موضوع پناهجویی برای پیروزی در انتخابات ایالتی سوءاستفاده می‌کنند.

  بار دیگر اختلافات احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی در مجلس نمایندگان آلمان “بوندس تاگ” بر سر موضوع پناهندگان بالا گرفته است. حزب محافظه‌کار سوسیال مسیحی آلمان خواستار راه ندادن پناهندگانی است که در کشوری دیگر درخواست پناهندگی داده‌اند.

به گزارش دویچه وله: بر اساس یک طرح اجرایی هورست زهوفر، وزیر کشور آلمان از حزب سوسیال مسیحی، پناهجویانی که قصد ورود به خاک آلمان را دارند، اما در یک کشور دیگر اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی داده‌اند، باید از منطقه مرزی به همان کشور بازپس فرستاده شوند.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان و رئیس حزب دمکرات مسیحی، قاطعانه این طرح حزب برادر خود را رد کرده و معتقد است که برای حل معضل پناهجویی باید به دنبال راهکاری در سطح اتحادیه اروپا بود.

برخی از اعضای رهبری حزب مرکل که در وهله‌ی نخست با سیاست معتدل صدراعظم آلمان در زمینه پناهندگی مخالف بودند، در این رویارویی اما به حمایت از آنگلا مرکل برخاسته‌اند.

با این حال دبیرکل حزب دمکرات مسیحی در اقدامی تاکنون بی‌سابقه، نامه‌ای به کل اعضای حزب نوشته و آنها را به حمایت از سیاست معتدل آنگلا مرکل فراخوانده است.

آنه‌گرت کرامپ کارن‌باوئر در نامه خود نوشته است، طرح هورست زهوفر، رئیس حزب سوسیال مسیحی و وزیر کشور آلمان در مورد پس فرستادن پناهجویان از مرزهای آلمان “می‌تواند سلسله تأثیرات منفی بر وحدت عمل اروپایی بگذارد؛ وحدتی که حزب دمکرات مسیحی آلمان همواره بر آن تأکید داشته است”.

فقدان چشم‌انداز برای یک توافق

مناقشه بر سر سیاست پناهندگی میان آنگلا مرکل و هورست زهوفر روز پنجشنبه ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) اوج گرفت. حزب سوسیال مسیحی تا روز دوشنبه آینده ۱۸ ژوئن به صدراعظم آلمان فرصت داده است تا سیاست پناهندگی این حزب را بپذیرد.

زهوفر می‌خواهد به پناهندگانی که در یکی از کشورهای اتحادیه اروپا تقاضای پناهندگی داده‌اند، اجازه ورود ندهد و مستقیما به آن کشور بازگرداند. آنگلا مرکل این سیاست را قاطعانه رد می‌کند. به نظر می‌آید هیچ چشم‌اندازی برای یک توافق وجود ندارد.

تاکنون پناهجویانی که در کشورهایی مانند ایتالیا و یونان تقاضای پناهندگی داده بودند، می‌توانستند وارد آلمان شوند و این درخواست را در آلمان نیز تکرار کنند، زیرا در این دو کشور روند رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی مختل شده است.

حزب محافظه‌‌کار سوسیال مسیحی آلمان که دولت آزاد بایرن در جنوب آلمان را رهبری می‌کند، تهدید کرده است، این سیاست خود را یکجانبه در مرزهای جنوبی آلمان به اجرا خواهد گذارد و در غیر این صورت از ائتلاف دولت خارج خواهد شد.

صاحب‌نظران آلمانی می‌گویند دغدغه عمده سران حزب سوسیال مسیحی، انتخابات در ایالت بایرن آلمان است که قرار است تا چند ماه دیگر برگزار شود. این حزب نگران است که اگر سیاست سختگیرانه‌ای در قبال سیاست پناهندگی مرکل اتخاذ نکند، آرای زیادی از اعضای محافظه‌کار خود را از دست خواهد داد و آنها به سوی حزب راست‌گرای “آلترناتیو برای آلمان” گرایش خواهند یافت.

صدراعظم آلمان رهبران حزب سوسیال مسیحی را از این اقدام تکروانه در سیاست پناهجویی برحذر داشته است. این اختلاف میان دو حزبی که به طور سنتی متحد یکدیگر هستند، به حدی اوج گرفته که می‌تواند ائتلاف دولت را به مخاطره بیندازد.

آنگلا مرکل تأکید دارد که باید در سطح اتحادیه اروپا به دنبال راهکاری برای حل بحران پناهجویی بود. برخلاف این سیاست مرکل، مارکوس زودر، رئیس مجلس ایالتی بایرن، تأکید دارد که در امر پناهندگی باید سیاستی سخت‌گیرانه پیشه کرد.

رئیس مجلس ایالتی بایرن تأکید دارد که سرانجام باید روزی جلوی “اشتباه سال ۲۰۱۵” آنگلا مرکل گرفته شود. در سال ۲۰۱۵ به فرمان آنگلا مرکل، مرزهای آلمان به روی پناهجویانی که از مسیر شرق اروپا به سوی غرب روان بودند، گشوده شد.

آنگلا مرکل سیاست حزب سوسیال مسیحی را تکروانه و یکجانبه می‌داند. او تاکید دارد که باید در هماهنگی با دیگر کشورهای اتحادیه اروپا راه حلی مشترک یافت.

یکی از پیشنهادهای مرکل گفت‌وگو با کشورهایی نظیر ایتالیا و یونان است؛ با این هدف که به این کشورها کمک شود تا درخواست پناهندگی پناهجویان در همان کشورها مورد بررسی قرار گیرند و درباره آنها تصمیم گرفته شود.

حزب سوسیال دمکرات: حکومت کردن “بازی تاج و تخت” نیست

حزب سوسیال دمکرات آلمان که در ائتلاف دولتی این کشور حضور دارد، نسبت به اقدامات تک‌روانه آلمان در امر پناهجویان هشدار داد. این حزب با این موضع‌گیری خود از دیدگاه آنگلا مرکل پشتیبانی کرده است.

اولاف شولتس، معاون صدراعظم آلمان از حزب سوسیال دمکرات، درگیری میان این دو حزب برادر را به جنگ قدرت در سریال “بازی تاج و تخت” تشبیه کرده که خاندان‌های فرمانروا یکدیگر را به خاک و خون کشیدند.

معاون سوسیال دمکرات صدراعظم آلمان در یک پیام توییتری گفته است: «وظیفه‌ی رهبری کشور، فصلی از سریال بازی تاج و تخت نیست، بلکه امری است جدی که طرف‌های درگیر هرگز نباید آن را فراموش کنند.»

لارس کلینگبایل، دبیر کل حزب سوسیال دمکرات آلمان، در این باره می‌گوید: «احزاب ائتلافی در مذاکرات ائتلافی خود ماه‌ها در باره موضوع مهاجرت گفت‌وگو کردند و سرانجام نتایج گفت‌وگوها را تا جزئیات آن در قرارداد ائتلاف نوشتند.»

دبیر کل حزب سوسیال دمکرات آلمان در ادامه گفت: «ما آن زمان توافق کردیم که هیچ اقدام تک‌روانه‌ای در امر پناهجویی را نمی‌پذیریم و موافق اتحاد نظر کشورهای اروپا در این امر هستیم.» او گفت نباید به خاطر انتخابات آتی در ایالت بایرن هر نظری که مسئولان این ایالت می‌دهند را پذیرفت.

در حالی که حزب چپ‌های آلمان خواستار آن شده که صدراعظم آلمان نظر دولت را در این “بحران ائتلافی” اعلام کند، حزب دمکرات‌های ‌آزاد این کشور از دیدگاه هورست زهوفر، وزیر کشور پشتیبانی کرده است.

کریستیان لیندنر، رئیس حزب دمکرات‌های ‌آزاد، گرچه موافق راهکاری در سطح اتحادیه اروپا است، اما پیشنهاد وزیر کشور آلمان را به عنوان اقدامی در همین جهت می‌پذیرد.

سوءاستفاده از موضوع پناهجویی برای پیروزی در انتخابات ایالتی

حزب راست‌گرای “آلترناتیو برای آلمان” می‌گوید که اتحاد احزاب دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی قصد دارد تا انتخابات ایالتی در بایرن، موضوع پناهجویان را گرم نگهدارد تا حزب سوسیال مسیحی آلمان بتواند به آرای بیشتری دست یابد.

آلیس وایدل، یکی از اعضای رهبری این حزب راست‌گرا در این باره گفت هورست زه‌هوفر تاکنون همواره در سیاست پناهجویی آنگلا مرکل سهیم بوده و اکنون می‌خواهد برنامه حزب “آلترناتیو برای آلمان” را برای پیروزی در انتخابات ایالتی کپی کند.

حزب سبزهای آلمان نیز به شدت به سیاست هورست زه‌هوفر، وزیر کشور آلمان، تاخته است. آنتون هوف‌رایتر، رئیس فراکسیون این حزب در پارلمان فدرال گفته است که هورست زه‌هوفر، وزیر کشور آلمان، در حال حاضر در واقع از پست وزارت کشور آلمان برای انتخابات بایرن استفاده می‌کند و باید از او به عنوان “وزیر انتخابات حزب سوسیال مسیحی آلمان” یاد کرد.