مانی رسانه ManiMedia

بازداشت ۷ تن در پی تجمع اعتراضی به صدور حکم اعدام معترضین آبان ماه

مانی رسانه- هویت ۷ تن دیگر از بازداشت شدگان در ارتباط با تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه بهبهان احراز شد.

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه- هویت ۷ تن دیگر از بازداشت شدگان در ارتباط با تجمع اعتراضی روز پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه بهبهان احراز شد. شب پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه مردم بهبهان در میدان بانک ملی این شهر در اعتراض به “وضعیت نابسامان اقتصادی کشور” و “صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی سال گذشته” اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند. شمار زیادی از شهروندان در جریان این تجمع و تعدادی پس از پایان اعتراضات در منازل خود بازداشت شدند. تحقیقات میدانی هرانا نشان می‌دهد که حدود ۳۰ شهروند در این خصوص دستگیر شدند و احتمال افزایش شمار بازداشت شدگان کماکان وجود دارد. هرانا پیشتر نیز هویت شماری از بازداشت شدگان این تجمع را احراز کرد.

شب پنج‌شنبه ۲۶ تیرماه مردم بهبهان در میدان بانک ملی این شهر در اعتراض به “وضعیت نابسامان اقتصادی کشور” و “صدور حکم اعدام در پاسخ به اعتراضات مردمی سال گذشته” اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

در پی برگزاری این تجمع فرماندهی انتظامی شهرستان بهبهان طی اطلاعیه‌ای اعتراضات ضد دولتی را “تحرکات مذبوحانه” خواند و گفت با آن “برخورد قاطع” خواهد کرد.

از میان این شهروندان محمد بهزادی نسب، ۲۷ ساله و به شغل آزاد اشتغال دارد. محمد ابول پور نیز ۲۶ ساله و کارگر پالایشگاه بیدبلند ۲ بهبهان است که به تازگی از کار اخراج شده است. حسین جاودان نیز در کارواش مشغول به کار بوده، علی وفایی پور ۲۴ ساله و نرگس درم گزین ۳۰ ساله است.

بازداشت میثم اکبری و محمد شریعتی در جریان تجمع شب گذشته که در بهبهان برگزار شد، صورت گرفته است. صبح روز جمعه ۲۷ تیرماه نیز احمد آخش، پیمان رسولی و مجید ضامن پیشه توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در بهبهان بازداشت شدند. همچنین علیرضا انصاری فر ساعاتی قبل برای پیگیری وضعیت فرزانه انصاری فر، دخترعموی خود به دفتر فرماندهی پلیس شهرستان بهبهان رفت و پس از بازگشت به منزل توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

خانواده او می گویند، “پیمان رسولی حتی در تجمع دیشب نیز حضور نداشت. اما صبح روز جمعه ماموران اطلاعات به خانه آنها ریختند و پیمان را بردند”. پیمان رسولی، ۳۴ ساله و دارای مدرک دیپلم و مالک نمایشگاه خودرو است.

علاوه بر این فرزانه انصاری فر، شهروند ساکن بهبهان و خواهر فرزاد انصاری فر، یکی از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸ بازداشت شد. خانم انصاری فر صبح جمعه طی تماسی با خانواده تماس گفته است که منتظر قاضی است تا برای فرستادن یا نفرستادن او به زندان اهواز تصمیم بگیرد. وی همچنان در بهبهان در بازداشت بسر می‌برد.

میدان بانک ملی بهبهان، محل تجمعات شب گذشته مردم بهبهان، محل کشته شدن تعدادی از شهروندان در جریان اعتراضات آبان ۹۸ ازجمله مهرداد و محمود دشتی نیاو فرزاد انصاری فر بوده است.فرزاد انصاری فر، یکی از جانباختگان روز شنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۸، در جریان این اعتراضات  در اثر اصابت گلوله به سرش جان خود را از دست داد. پیکر این جوان ۲۷ ساله چند روز بعد، پس از تحویل به خانواده در بهبهان به خاک سپرده شد.