مانی رسانه ManiMedia

بازداشت شش راستگرای افراطی پس از کتک‌زدن یک جوان ایرانی

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- پلیس در شهر کمنیتس آلمان ۱۵ مرد را که خودسرانه گروه “مقاومت مردمی” تشکیل داده بودند، دستگیر کرد. این افراد برای خارجی‌ها مزاحمت ایجاد می‌کردند. در حمله این گروه به یک گروه خارجی یک جوان ۲۶ ساله ایرانی مجروح شده است.

حدود دو هفته پس از ناآرامی‌های نژادپرستانه در شهر کمنیتس در شرق آلمان، پلیس اعضای یک گروه انتظامات خودخوانده را دستگیر کرد. برای شش نفر از دستگیرشدگان قرار بازداشت صادر شده است.

پلیس و دادستانی اعلام کرده‌اند که ۱۵ عضو احتمالی گروه “مقاومت مردمی” شامگاه جمعه ۲۳ شهریور (۱۴ سپتامبر) گروهی هفت‌نفره از شهروندان کشورهای خارجی را دوره و از جمله اظهارات نژادپرستانه کرده‌اند. در این میان یک ایرانی ۲۶ ساله در اثر برخورد یک شیئ سخت زخمی شده است. یک سخنگوی دادستانی کمنیتس می‌گوید این فرد ایرانی از ناحیه سر دچار جراحت شده است.

گفته می‌شود مهاجمان پیش از آن در یک تظاهرات راستگرایان شرکت کرده بودند که به ابتکار جنبش راستگرای پوپولیستی “طرفداران کمنیتس” (Pro Chemnitz) برگزار شده بود. آنها در ادامه مهمانان یک جشن تولد را در پارک تهدید کرده و از آنها کارت شناسایی خواسته بودند. شاهدان می‌گویند این افراد که همگی مرد بوده‌اند، خود را اعضای “مقاومت مردمی” معرفی کرده‌اند. در نهایت نوجوانان و جوانان از آنها گریخته و به پلیس اطلاع داده‌اند.

پلیس در همان شب ۱۵ مرد را به‌طور موقت دستگیر کرد. برای شش تن از دستگیرشدگان که بین ۲۷ تا ۳۳ سال هستند، قرار بازداشت صادر شده است. این افراد، بنا بر اعلام دادستانی، به اخلال در نظم عمومی از جمله از طریق ضرب و شتم متهم شده‌اند.

یکی از این افراد که فردی ۳۱ ساله است به زندان منتقل شده، زیرا به صورت مشروط آزاد بوده است. به پرونده پنج نفر دیگر هم به صورت ویژه تا روز چهارشنبه رسیدگی خواهد شد. نه عضو احتمالی دیگر آزاد شده‌اند، اما تحقیقات در مورد آنها ادامه خواهد یافت.

شامگاه جمعه نزدیک به سه هزار و ۵۰۰ هوادار جنبش راستگرای پوپولیست “طرفداران کمنیتس” با شعار “ما بیشتریم، ما دوباره می‌آییم!” در این شهر تظاهرات کردند. “ما بیشتریم” عموما در تظاهرات ضد راستگرایان شنیده می‌شود. مخالفان این گروه‌ها در واقع با شعارهای این چنینی نشان می‌دهند که تظاهرکنندگان افراط‌گرا در اقلیت‌اند.

در شهر کمنیتس در ایالت زاکسن در شرق آلمان در روزهای پایانی ماه اوت (حدود دو هفته پیش) یک جوان ۳۵ ساله آلمانی به ضرب چاقو کشته شد. در پی انتشار بدون مجوز عکس دو خارجی به عنوان متهمان پرونده، گروه‌های راستگرا، نئونازی‌ها و خارجی‌ستیزان به خیابان‌ها آمدند. در جریان این تظاهرات به خارجی‌ها حمله شد و شعارهای نژادپرستانه سر داده شد.

مخالفان راستگرایان نیز در پاسخ، تظاهرات برگزار کردند.

دولت آلمان رفتار و شعارهای گروه‌های دست راستی در کمنیتس را به شدت محکوم کرده است.

دویچه وله**