مانی رسانه ManiMedia

بازخوردهای تحریم محمدجواد ظریف در جوامع خارجی

به گزارش سرویس بین الملل مانی رسانه- اتحادیه اروپا سعی دارد توافق هسته‌ای را نجات دهد.‌ تصمیم اخیر رئیس جمهور آمریکا مبنی بر تحریم وزیر خارجه جمهوری اسلامی، ضربه‌ای علیه این تلاش تلقی شده است.

کارلوس مارتین، سخنگوی خانم موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با ابراز تاسف از این تصمیم گفته است: «ما با توجه با اهمیت حفظ کانال‌های دیپلماتیک، همکاری با جواد ظریف را به عنوان ارشدترین نماینده دیپلماسی ایران ادامه خواهیم داد.»

وزارت خارجه چین نیز با رد تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران، خواستار تلاش بیشتر واشنگتن برای صلح و ثبات منطقه شده است. سخنگوی این وزارتخانه گفته است که راه حل مسائل هسته‌ای ایران، گفت‌‌وگوست و تحریم ظریف کمکی به حل مشکلات نمی‌کند.

دویچه وله افزود: با تصمیم آمریکا برای تحریم ظریف، کلیه دارایی‌های او در ایالات متحده بلوکه می‌شوند و آزادی او در مسافرت‌های بین‌المللی نیز محدود خواهد شد. ظریف در قلب مذاکرات پیچیده‌ای قرار داشت که به توافق هسته‌ای انجامید.

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفته است، تصویری که از ظریف به عنوان یک دیپلمات خوش‌مشرب، تحصیلکرده و مسلط به انگلیسی ارائه شده، نادرست است.

بیانیه اوفک

حدود یک ماه پیش مقامات آمریکایی گفته بودند قصد تحریم ظریف را دارند ولی برخی از رسانه‌های غربی، آن زمان نوشتند که واشنگتن احتمالا به خاطر پیامدهای این اقدام، در تصمیم خود تجدیدنظر خواهد کرد. وزیر خارجه ایران در آخرین سفر به نیویورک نیز با محدودیت تردد روبرو بود و تنها می‌توانست در مسیر دفتر نمایندگی ایران در سازمان ملل، ساختمان سازمان ملل و هتل محل اقامت خود در نیویورک رفت و آمد داشته باشد.

تحریم ظریف، چهارشنبه ۳۱ ژوئیه در بیانیه دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا (OFAC) اعلام شد. در این بیانیه آمده که دلیل اصلی این تصمیم، تبعیت او از رهبری این کشور است.

اوفک یک آژانس اجرایی- اطلاعاتی مالی و جزء زیر مجموعه‌های وزارت خزانه‌داری آمریکاست که وظیفه‌ طرح و اجرای تحریم‌های اقتصادی و تجاری در حمایت از اهداف امنیت ملی و سیاست خارجی آمریکا را بر عهده دارد.