مانی رسانه ManiMedia

بازار نفت ایران به سوی رقابت پیش می رود

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اشاره به خرید و فروش بخشی از گازهای همراه نفت توسط بخش خصوصی، گفت: این اتفاق باعث شده تا بازار نفت ایران به سمت رقابتی شدن حرکت کند.

«حسن منتطر تربتی» امروز (چهارشنبه) در مراسم اختتامیه پنجمین کنگره نفت و نیرو، تاکید کرد: با توجه به موضوع های آینده‌نگری صنعت و چشم انداز آینده، نهاد رگولاتور مورد توجه است.

وی افزود: سند راهبرد انرژی در دو بند در بحث کارآمد ساختن و راهبردها به روشنی در بحث بهبود کیفیت تاکید کرده که باید نهاد رگولاتور ایجاد شود تا اجزای مختلف بخش خصوصی و دولتی را به هم مرتبط کند.

تربتی افزود: سه ماموریت گاز شامل مدیریت تامین گاز ، مدیریت تجدید ساختار صنعت گاز و حضور فعال در فرصت‌های مناسب تجارت جهانی گاز است.

وی تاکید کرد: زمانی یک موضوع در قالب شبکه‌ای مانند گاز است، چند مولفه دارد که مهمترین آن این است که ایجاد زیرساخت به آسانی محقق نمی‌شود و چنانچه بخواهد انجام شود، سرمایه زیادی می‌طلبد و کار طولانی خواهد بود. همچنین تعداد محدودی عرضه‌کننده وجود دارد و با یک انحصار روبرو

هستیم و هماهنگی بین بخش‌های مختلف زنجیره ارزش مشکل خواهد بود.

معاون وزیر نفت با اشاره به اینکه مدل‌های پنجگانه کسب و کار وجود دارد، گفت: مدل مطلوب کسب و کار  صنعت گاز این است که تولیدکنندگان مستقلی وجود داشته باشد و تولید پالایش در یک زنجیره قرار بگیرند.

وی اضافه کرد: امروز در بخش مصرف نیز با حالت خرده فروشی‌هایی سرو کار داریم که گاز را به مشتریان داخلی و خارجی برسانند. اما بحث شبکه انتقال و زیرساخت‌های آن هیچ گاه نمی‌تواند از حالت انحصار خارج شود.

تربتی افزود: در آینده چنانچه بخواهیم این مدل را پیاده کنیم، موصوع انتقال انحصاری است و یک رگولاتور صنعت گاز رابطه بین تولید، انتقال و توزیع را تنظیم می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ما نباید در ابتدا به سراغ خصوصی سازی برویم، تاکید کرد: باید فرایند طی شود و سپس به سراغ خصوصی‌سازی برویم  و در این میان چنانچه نهاد تنطیم و مقررات به موقع ایجاد نشود، مشکل ساز است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: وظایف رگولاتوری هم حمایت از مصرف کننده و هم سرمایه‌گذار است که از راه حذف رانت، حمایت از عرضه و تقاضا و ایجاد درآمد کافی منصفانه بین تولیدکننده و مصرف‌کننده این کار را انجام خواهد داد.

وی افزود: شورای رقابت در ایران در زمینه‌هایی که مصداق انحصار بوده و نیازمند نهاد رگولاتوری است باید اقدام کند و بودجه این نهاد نیز از عوارص دریافتی در زنجیره تامین می‌شود و به دولت وابسته نیست.

به گفته تربتی، امروز با توجه به انحصار درتولید، توزیع و انتقال گاز چندان ضرورتی احساس نمی‌شود، اما بخش خصوصی مقداری از گازهای همراه را خریداری کرده و از اینجا به بعد ضابطه‌ای وجود ندارد تا بخش خصوصی بتواند گاز را به شرکت ملی گاز تحویل دهد.

ایرنا در ادامه افزود:وی گفت: اینکار باعث شده تا بازار گاز تا حدی رقابتی شود و ضرورت آن در عملیات جاری نیز دیده می‌شود، بنابرابن لازم است نهاد رگولاتوری شکل بگیرد و لازم است تا با رایزنی با شورای رقابت و همکاری در تدوین پیش‌نویس تاسیس نهاد تنظیم گر صنعت گاز اقدام شود.