مانی رسانه ManiMedia

اکبر جباری و مهدی سلیمی به بند ۲۰۹ اوین منتقل شدند

مانی رسانه-اکبر جباری، نویسنده و پژوهشگر ساکن تهران پس از حضور در دفتر نظارت و پیگیری اداره اطلاعات استان تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-اکبر جباری، نویسنده و پژوهشگر ساکن تهران روز یکشنبه ۱۵ تیرماه پس از حضور در دفتر نظارت و پیگیری اداره اطلاعات استان تهران توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. عدم پاسخگویی مسئولین زندان اوین با گذشت چهار روز از بازداشت آقای جباری باعث افزایش نگرانی خانواده وی شده است. روز سه‌شنبه ۱۷ تیرماه نیز مهدی سلیمی، نویسنده، مترجم و پژوهشگر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد. بازداشت این افراد در یک پرونده مشترک توسط وزارت اطلاعات صورت گرفته است.

جباری پس از بازداشت با خانواده خود تماس گرفت  اما متاسفانه عدم پاسخگویی  درست مسئولین باعث افزایش نگرانی خانوده آقای جباری شده است.اینکه او چرا دستگیر شده است بطور کامل مشخص نیست اما اتهام وارده بر او خبر از “فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی،توهین به مقدسات اسلام،تشویق مردم به فساد و فحشا و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی”می دهد.

اکبر جباری، فرزند تیمور، متولد ۱۳۵۲ در زنجان، نویسنده و پژوهشگر حوزه فلسفه، ادبیات و عرفان و دانش‌آموخته دانشگاه میسور هند است.

کتاب‌های «دربارهٔ شعر: با نگاهی به فردوسی، نظامی، مولوی، حافظ، بیدل، معارف»، «پرسش از وجود با نگاهی به کتاب وجود و زمان مارتین هایدگر»، «فلسفه، تکثیر، جنسیت»، «تأملاتی در مبادی علوم قدیمه»، «تأملاتی پدیدارشناسانه در معنای فرهنگ»، «مبانی درمان وجودی هایدگر»، «حکمت صامت» و «اقبال در آیینه‌ی اشعارش همراه با گزیده‌ی اشعار» ازجمله آثار اکبر جباری است که طی سال‌های اخیر در ایران منتشر شده‌اند.

مهدی سلیمی ،نویسنده ،مترجم و پژوهشگر ساکن تهران نیز ۱۷ تیرماه در منزل مادرش در اهر بازداشت شد و طی تماس تلفنی با خانواده اش خبر از بازداشت خود داد او در حال حاضر در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین بسر می برد.

اتهامات مطروحه علیه آقای سلیمی نیز “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، توهین به مقدسات اسلام، تشویق مردم به فساد و فحشا و فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی” عنوان شده است.

مهدی سلیمی، متولد ۱۳۶۳ در تبریز دارای مدرک کارشناسی صنایع دستی از دانشگاه یزد و شهروند ساکن تهران است. آقای سلیمی پیشتر مدتی به عنوان سردبیر نشریه اینترنتی زغال و پیش از آن نیز به عنوان سردبیر سایت مایندموتور مشغول به فعالیت بوده است.

کتاب “خشونت نظری” (مجموعه مقالاتی در باب هنر و زیبایی شناسی انتقادی) از آثار آقای سلیمی نخستین‌بار بار در سال ۱۳۹۵ توسط نشر آزاد ایران در سوئد منتشر شد و سپس نسخه‌ی دیجیتالی آن با همکاری سایت “مایندموتور” روی وب قرار داده شد. داستان بلند “سوگ سیاوشان” کتاب دیگر آقای سلیمی است که سال ۹۸ منتشر شده است. مهدی سلیمی همچنین مترجم کتاب‌های «اخته کردن یا گردن زنی» اثر الن سیکسو و کتاب «امر واقع لاکانی» اثر اسلاوی ژیژک است.