مانی رسانه ManiMedia

افزایش قیمت سوخت و موج گرانی/ کارگران در ابتدایی ترین هزینه خود وامانده اند

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-سیاست‌های غلط اقتصادی، سفره کارگران را روز به روز خالی‌تر کرده و به حجم فقر در کشور افزوده است.

با افزایش قیمت اقلام خوراکی، مسکن، پوشاک و بهداشت این روزها تأمین معاش برای همه مردم به ویژه برای کارگران بسیار سخت شده است. در شرایطی که رکود در بازار حاکم می‌شود امنیت شغلی کارگران به شدت تهدید می‌شود تا جایی که برخی از آنها قادر به تأمین زندگی روزمره خود نیستند،در چنین شرایط با کمتراز درآمد عرفی خود فعالیت می‌کنند.

کاملا مشخص است که مسائل و مشکلات اقتصادی جاری بیش از آنکه ناشی از عوامل برون‌مرزی باشد، ناشی از سیاست‌های غلط اقتصادی است. اوضاع کنونی اقتصاد کشور فقط در نتیجه اشتباه تفکرات اقتصادی دولتمردان با سرمایه‌های ملی‌ و هدر رفتن منابع کشور اتفاق افتاده که بارها کارشناسان اقتصادی و فعالان کارگری نسبت به این مسائل هشدار داده بودند اما مشخص نیست چرا هیچ گوش شنوایی برای این مسایل وجود ندارد؟

حسن روحانی و سایر مقامات دولتی در مورد اینکه “اقشار ضعیف” چگونه مشخص و سهم آنان از این درآمد چگونه تعیین و به چه ترتیب توزیع خواهد شد،توضیحی نداده اند.اما با این فرض که دولت پیشاپیش سازماندهی مناسبی را برای توزیع این پول بین نیازمندان پیش بینی و تشکیلات کارآمد و سالمی را هم برای اجرای آن ایجاد کرده است، باید پرسید نتایج عینی این سیاست و به خصوص تاثیر آن در کمک به معیشت نیازمندان چه خواهد بود؟

نرخ حمل‎ و نقل مسافران درون‌شهری و میوه‌ و تره‌بار گاهی بین ۲۵ تا ۵۰ درصد رشد داشته و بنابراین به‌طور غیرمستقیم بر هزینه تولید و در نهایت قیمت مصرف‌کننده تأثیر گذاشته‌ است.علت برخی افزایش قیمت ها نیز مربوط بالا رفتن کرایه حمل و نقل توسط وانت بارها است که متاثر از افزایش قیمت بنزین می باشد.مسئولان معتقدند که افزایش نرخ بنزین به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم به‌ترتیب ۲.۵ و ۴ درصد بر تورم تأثیر خواهد گذاشت؛ موضوعی که البته موجب اعتراض برخی اقتصاددانان از این منظر شد که حتی این رقم نیز موجب تشدید فقر و ایجاد فاصله طبقاتی بیشتر خواهد شد.

در روزهای ابتدایی آذر، آثار تورمیِ «گرانی بنزین» تبدیل به یک واقعیت پذیرفته است؛ واقعیتی که بلندگوهای رسمی و کسانی که مدعی ثبات قیمتی بعد از گرانی یک کالای اصلی بودند، به آن اعتراف می‌کنند. در این مختصات، حتی اگر تاثیر گرانی بنزین بر کالاهای اساسی خانوار مانند سبد خوراکی‌ها، هنوز قابل تخمین نباشد اما به ضرس قاطع می‌توان گفت که مولفه‌ی حمل و نقل که یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در سبد معاش خانوارها به خصوص خانوارهای کم‌درآمد است، دچار افزایش قیمتِ حداقل ده درصدی شده است. در این اوضاع سوال اصلی این است: تکلیف دستمزد ۹۹ و تعیین سبد معاش خانوار چه می‌شود؟