مانی رسانه ManiMedia

افزایش فشار بر شهروندان بهایی ادامه دارد

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-در جریان افزایش فشارهای امنیتی و قضایی بر شهروندان بهایی، روز جمعه، مامورین اداره اطلاعات طی یک اقدام هماهنگ به منازل تعدادی از شهروندان بهایی در شهرهای تهران و کرج مراجعه کرده و ضمن بازرسی محل و ضبط وسایل، تعدادی از این شهروندان از جمله، عطاالله ظفر و عباس طائف را بازداشت کردند. علیرغم گذشت ۶ روز از زمان بازداشت تاکنون اطلاعی از وضعیت این شهروندان به دست نیامده است.

روز جمعه ۵ مهرماه ۹۸، طی اقدامی هماهنگ منازل دستکم ۴ شهروند بهایی در تهران و کرج توسط ماموران اداره اطلاعات مورد بازرسی و ضبط لوازم شخصی قرار گرفته است. از این میان دستکم ۲ تن از این شهروندان بازداشت شده اند. با این حال علیرغم سپری شدن ۶ روز از زمان بازداشت اطلاع دقیقی از وضعیت این شهروندان به دست نیامده است.

سیمین فهندژ،سخنگوی دفتر جامعه جهانی بهایی در ژنو ضمن تایید خبر بازداشت این شهروندان بهایی،در خصوص افزایش فشار بر پیروان این آیین گفت:”طی چند ماه اخیر فشار های امنیتی بر شهروندان بهایی افزایش پیدا کرده است.این فشار ها شامل بازداشت،تفتیش منازل،صدور احکام حبس و همینطور فشارهای اجتماعی و اقتصادی بوده است.

در خصوص تحصیل دانش آموزان در چندین مورد نمایندگان دولت اظهار کرده اند که در سال تحصیلی جدید کودکانی که اعلام کنند که از اقلیت هایی هستند که در قانون اساسی ایران به رسمیت شناخته نشده اند از تحصیل در مقاطع پیش از دانشگاه نیز محروم می شوند و از سوی دیگر دانشجویان بهایی همچون سالیان قبل در کنکور ۹۸ به همان بهانه های قبلی از ادامه تحصیل محروم مانده اند.

همین طور خانه سالمندان متعلق به بهاییان در کرج که در ماه های اخیر شاهد تلاش های دولتی و امنیتی جهت تعطیلی آن بودیم و اکنون تفتیش منازل و بازداشت این شهروندان که غالبا سالخورده و برخی بیمار و نیازمند رسیدگی پزشکی هستند.تمام این موارد نشان دهنده آغاز موج دیگری از افزایش فشار بر تمام اقشار پیروان این آیین در ایران از کودک تا سالخورده بوده است.

در خصوص بازداشت ها و تفتیش منازل بهاییان که بصورت دوره ای و همواره اتفاق افتاده است باید گفت که این اقدامات به بهانه های امنیتی توسط مامورین صورت می گیرد با این حال ضبط کتب بهایی و آثار مربوط به آیین بهایی و همچنین شیوه بازجویی از شهروندان بهایی نشان دهنده این موضوع است که این برخوردها صرفا بع دلیل اعتقاد این اشخاص به آیین بهایی است و بهانه های امنیتی صرفا راهی برای ورود به منازل و موجه جلوه دادن این برخوردهاست.”

وی همچنین در خصوص انجام امور جامعه بهایی ایران پس از تعطیلی موسسات بهایی که پیشتر به دستور حکومت صورت گرفته بود گفت: “بهاییان ایران پس از تعطیلی موسسات رسمی بهایی در ایران بالاجبار امور جامعه بهایی را خود با همکاری و همفکری یکدیگر پیش می برند، موضوع آموزش و پرورش در کودکان و نوجوانان، موضوعات مربوط به ازدواج و کفن و دفن که باید با رسومات و اعتقادات آیین بهایی صورت پذیرد و بسیاری موارد دیگر، اموری هستند که در هر صورت باید پیش برده شود. از این جهت، شهروندان بهایی به عنوان افراد جامعه بهایی گاها در گروه های چند نفره و با مشورت یکدیگر این امور را پیش می‌برند که این موضوع که حق طبیعی شهروندان بهایی است نیز گاها باعث افزایش بیشتر فشار توسط حاکمیت بر روی آنان می شود”.

هرانا در ادامه افزود: تفتیش منزل “بهروز اسدالله زاده،عطاالله ظفر،عباس طائف و احسان الله اعیادی” توسط مامورین اداره اطلاعات و همچنین تلاش برای تفتیش منزل و بازداشت احتمالی “ولی الله قدمیان” پدر نگین قدمیان، زندانی بند زنان زندان اوین . از میان این شهروندان “عطاالله ظفر و عباس طائف” پس از تفتیش منزل توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده اند.

سالخوردگی و بیماری این دو شهروند بهایی در کنار عدم پاسخدهی مسئولین در ارتباط با وضعیت آنان باعث افزایش نگرانی خانواده از وضعیت سلامت آنان شده است.

در تمامی موارد مامورین ضمن تفتیش منزل تعداد بسیاری از لوازم، اسناد و مدارک شخصی و همچنین کتب، مدارک و تصاویر مربوط به آیین بهایی را نیز ضبط کرده و با خود برده اند. مامورین همچنین محل کار آقای طائف را نیز بازرسی کرده و پس از ضبط برخی اسناد و مدارک محل را پلمب کرده اند.