مانی رسانه ManiMedia

افزایش تورم در بهمن ماه به ٢.٢ درصد رسید

به گزارش سرویس اقتصادی مانی رسانه-مرکز آمار ایران اعلام کرد: نرخ تورم در ۱۲ ماه منتهی به بهمن ماه امسال به ۲۳.۹ درصد رسید که نسبت به همین میزان در دی ماه گذشته ۲.۹ درصد افزایش نشان می‌دهد.

رویداد ۲۴ افزود: در بهمن ماه امسال عدد شاخص کل (١٠٠=١٣٩۵) به ۱۵۸.۱ رسید که نسبت به ماه قبل ٢.٢ درصد افزایش نشان می‌دهد.در این ماه درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل ۴۲.۳ درصد است؛ یعنی خانوار‌های کشور به طور میانگین ۴۲.۳ درصد بیشتر از بهمن ١٣٩۶برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده اند و نسبت به ماه گذشته (دی ماه) ٣٩,۶ درصد بود، ۲.۷ درصد افزایش یافته است.شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» نسبت به دی ماه ۴.۵ درصد و در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات» ۱.۱ درصد افزایش نشان می‌دهد.درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به بهمن ماه ١٣٩۶ برای گروه «خوراکی ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» و «کالا‌های غیرخوراکی» به ترتیب ۶۴.۳ و ۳۳.۵ درصد است.

افزایش نرخ تورم خانوار‌های شهری کشور
شاخص قیمت کل برای خانوار‌های شهری کشور در بهمن ماه ١٣٩٧ به عدد ۱۵۷.۳ رسید که نسبت به ماه گذشته ٢.١ درصد افزایش نشان می‌دهد.درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه پارسال ۴۱.۵ درصد است که نسبت به دی ماه (۳۹ درصد) ۲.۵ واحد درصد افزایش داشته است.
افزایش نرخ تورم خانوار‌های روستایی کشور
شاخص قیمت کل برای خانوار‌های روستایی کشور در بهمن ماه امسال به عدد ۱۶۲.۹ رسید که نسبت به ماه قبل ۲.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۴۶.۷ درصد است که نسبت به دی ماه (۴۲.۷ درصد) چهار واحد درصد افزایش داشته است.

تغییرات قیمت‌ها در ماه جاری

در بهمن ماه ۱۳۹۷ برخی بخش‌های زیر مجموعه شاخص کل با افزایش شدید قیمت همراه بوده‌اند. در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «سبزیجات» (کاهو، انواع سبزی، گوجه فرنگی، پیاز و خیار) گروه «گوشت» (گوشت گوسفند، گاو، ماهی و گوشت مرغ) است.در گروه عمده «کالا‌های غیر خوراکی و خدمات»، گروه «حمل و نقل» (انواع خودرو)، گروه «پوشاک و کفش» و گروه «هتل و رستوران» (انواع غذا‌های سرو شده در رستوران)، بیشترین افزایش قیمت را نسبت به دی ماه داشته‌اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک‌های هزینه‌ای کل کشور در بهمن ماه

دامنه تغییرات نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٧ برای دهک‌های مختلف هزینه‌ای از ۲۲.۵ درصد برای دهک اول تا ۲۵.۳ درصد برای دهک دهم است.مقایسه نرخ تورم از ابتدای پاییز امسال که ۱۵.۹ درصد بود. تاکنون روند صعودی را نسبت به مدت مشابه پارسال نشان می‌دهد.نرخ تورم در ماه‌های مهر، آبان، آذر و دی امسال نسبت به ماه‌های پیشین خود، به ترتیب ۲.۴، ۲.۶، ۲.۴ و ۲.۶ درصد افزایش یافت.