مانی رسانه ManiMedia

اعمال مالیات سنگین بر خانه های خالی آیا راه فرار مالیاتی را بیشتر می کند

مانی رسانه-براساس قانونی که روز چهارشنبه در مجلس تصویب شد مالک یک واحد مسکونی ۱۰۰ متری خالی در یک منطقه معمولی پایتخت باید در سال اول حدود ۶۵۰ میلیون تومان مالیات بپردازد.

به گزارش سروی اقتصادی مانی رسانه- روز چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی اصلاحیه ماده ۵۴ قانون مالیات های مستقیم را که مربوط به مالیات از خانه های خالی است به تصویب رساند. بر اساس این طرح اگر خانه ای در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر خالی بماند در سال اول شش برابر اجاره سالیانه، سال دوم ۱۲ برابر و سال سوم ۱۸ برابر مبلغ اجاره سالیانه مشمول مالیات می شود.

اگر چه نحوه محاسبه مالیات خانه های خالی از سمت سازمان امور مالیاتی هنوز مشخص نشده است اما قطعا مالیات های سنگینی در انتظار خانه های خالی است بطور مثال در تهران اگر یک واحد ۱۰۰ متری رهن ۳ مییون تومانی داشته باشد با اجاره بهای ماهانه نرخ مالیات تعلق گرفته به واحد خالی برای هر ماه ۹ میلیون می شود و همین عدد در سال ۱۰۸ میلیون تومان می شود بنابراین طبق این محاسبه ساده مالک ملک خالی با متراژ ۱۰۰ متر تنها برای سال اول ۶۴۸ میلیون تومان یعنی ۶۶ برابر اجاره سالیانه مجبور به پرداخت مالیات است و این رقم قطعا در سال دوم و سوم ۱۲ برابر و ۱۸ برابر خواهد شد شاید در نگاه اول این ارقام شاید بسیار زیاد به نظر برسد اما با کمک این ارقام می توان مانع از خالی ماند خانه ها شد و به قشر مستاجر کمک کرد

طرح مالیات بر خانه های خالی قانونی که به دلیل نبود زیرساخت های لازم نه در سال ۱۳۶۶ و نه پس از اصلاح آن در سال ۱۳۹۴ اجرایی نشد. با این حال به دنبال رونمایی از سامانه املاک و اسکان در بهمن ماه ۱۳۹۸ از سوی وزارت راه و شهرسازی، دولت و مجلس مصمم شده‌اند تا اجرای مالیات خانه های خالی را عملیاتی کنند.

اجرای قانون مالیات بر خانه‌های خالی در انتظار بارگذاری اطلاعات در سامانه املاک و اسکان است که باید با اتصال دستگاه های مرتبط تکمیل شود.

محمد اسلامی،اعلام کرد که اولین برگ های مالیاتی در تابستان جاری  صادر می شود.

با توجه به بالا بودن مالیات خانه های خالی قطعا مالکان به فکر طرح برنامه هایی بمنظور فرار از پرداخت مالیات می شوند اما مسئولان دولتی با راهکار های درست قطعا مانع از انجام این کار می شوند.بطور مثال طراحی قراردادهای صوری بمنظور فرار مالیاتی یکی از راه هایی است که ممکن است از سوی مالک انجام شود اما قطعا مجلس یازدهم در زمان تدوین این برنامه برای جلوگیری از فرار مالیاتی قوانین مربوط به این موارد را مدنظر گرفته است.

بطور مثال در خصوص نگرانی از انعقاد قراردادهای صوری نیز اتحادیه املاک سقف تعداد قرارداد در سامانه املاک و مستغلات برای مشاوران تعیین کرده است.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به این موضوع بیان می‌کند: اتحادیه مشاوران املاک با اداره آگاهی هماهنگ شده تا با مشاوران املاکی که در بازار مسکن اخلال ایجاد می‌کنند، مقابله کند.

خسروی تصریح کرد: برای هر دفتر مشاور املاک مشخص است که چه تعداد قرارداد می‌تواند منعقد کند. اگر زیاد نوشته باشد، او را به اداره آگاهی معرفی می‌کنیم؛ کما اینکه تا کنون اسامی تعدادی از مشاوران املاک را به پلیس آگاهی ارائه کرده‌ایم.

یکی دیگر از ترفندهایی که ممکن است مالکان برای وانمود کردن اینکه خانه دارای سکنه است به کار بگیرند روشن کردن چراغ ها برای کار کردن کنتور است. در این زمینه پروانه اصلانی، مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، پیش از این به ایسنا گفته بود: برای شناسایی خانه های خالی از یک تقاطع اطلاعاتی بین دستگاه های مختلف استفاده می کنیم.بنابراین با اجرای دقیق این قانون تلاش داریم که مانع از فرار مالیاتی شویم و این رفت و برگشت های دقیق اطلاعات کمک بسزایی در تشخیص خانه خالی و فاقد سکنه خواهد کرد.