مانی رسانه ManiMedia

اعتراض سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به صدور احکام سنگین فعالان کارگری

به گزارش سرویس حقوق بشر مانی رسانه-پس از بازتاب گسترده خبر صدور احکام سنگین برای فعالان کارگری، سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، وکیل کارگران این شرکت و چند نماینده مجلس به این حکم‌ها اعتراض کردند.

سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در بیانیه‌ای این حکم‌ها را «ظالمانه» خوانده و هدف از صدور آنها را «خاموش کردن صدای حق‌طلبانه کارگران و فعالین دلسوز جنبش کارگری» دانسته است.

این سندیکا نوشته است که «مدافعان سرمایه‌داری در ایران تصمیم گرفته‌اند با ایجاد فضای رعب و وحشت بیشتر ، صدای هر گونه حق‌طلبی را در نطفه خفه کنند».

کانال تلگرامی مستقل کارگران هفت‌تپه نیز این حکم‌ها را «نشان‌دهنده وحشت سیستم از انفجار اعتراضات کارگری» دانسته است.

اسماعیل بخشی، نماینده کارگران نیشکر هفت‌تپه، به ۱۴ سال حبس، سپیده قلیان، فعال کارگری به ۱۹ سال و شش ماه، و محمد خنیفر، کارگر نیشکر هفت‌تپه، به شش سال زندان محکوم شده‌اند.

همچنین، امیرحسین محمدی‌فرد، ‌ساناز الهیاری،‌ عسل محمدی و امیر امیرقلی، از اعضای زندانی نشریه گام، هر یک به تحمل ۱۸ سال زندان محکوم شده‌اند.

بر اساس این گزارش، هفت سال از حکم صادر شده برای اسماعیل بخشی و هشت سال از حکم صادر شده برای سپیده قلیان و هفت سال از احکام صادر شده برای چهار عضو نشریه گام، قابل اجرا خواهند بود.

صدای امریکا در ادامه افزود:فرزانه زیلابی، وکیل کارگران زندانی شرکت هفت‌تپه، گفت که صدور این حکم‌ها «پس از جوسازی‌های سیاسی و پیشداوری های مسئولان ارشد قوه قضائیه و برخی رسانه‌های مرتبط همچون صدا و سیما، کیهان و فارس نیوز، دور از انتظار وکلای پرونده و کارگران و فعالان کارگری نبوده است».

وی اضافه کرد: «ایراد و تأکید ما در پرونده بر این بود که در مورد اسماعیل بخشی و سپیده قلیان، مأمورین امنیتی وزارت اطلاعات، ضابط بی‌طرف محسوب نمی‌شوند و ذی‌نفع هستند از این‌رو تقاضای ارجاع به ضابطان بی‌طرف را داشتیم».