مانی رسانه ManiMedia

اعتراض به بازگرداندن پناهجویان افغانستانی در آلمان

به گزارش سرویس پناهجویان مانی رسانه- گروه «برای پناهجویی» (Pro Asyl) در آلمان که از حقوق پناهجویان حمایت می‌کند، به استرداد پناهجویان افغانستانی اعتراض کرده و آن را «بی‌مسئولیتی» از سوی دولت آلمان دانسته است.

گروه «برای پناهجویی» سه‌شنبه ۲۰ فوریه / یکم اسفند گفت چنین اقدامی «بی‌مسئولیتی» است زیرا وضعیت افغانستان بر اساس تازه‌ترین گزارش‌های بین‌المللی امن و مناسب نیست. در یک سال گذشته بیش از ۱۰ هزار غیرنظامی در افغانستان کشته شده‌اند و حملات تروریستی حتی در کابل که از امنیت بالایی برخوردار است افزایش داشته است.

این سازمان مدافع پناهجویان نگران است که کسانی را به افغانستان بازگردانند که نه مجرم‌اند و نه خطرناک و نه هویت خود را جعل کرده‌اند. دولت آلمان می‌گوید تنها این‌گونه افراد را به افغانستان بازمی‌گرداند.

به‌گفته شورای پناهندگان در آلمان، سه‌شنبه شب هواپیمایی قرار است گروه دیگری از پناهجویان را از مونیخ به کابل بازگرداند.

روزنامه «نُیِن اوزنابروکر تسایتونگ» در گزارشی نوشته است، شمار کسانی که در سال گذشته قرار بود از آلمان اخراج شوند اما استرداد آن‌ها عملی نشده، افزایش یافته است. این تعداد ۹۸۱ مورد بوده که دو برابر سال قبل از آن است. از دلایل این موضوع می‌توان به گواهی پزشکی این‌گونه افراد و یا امتناع کشورهای مبدأ برای پذیرش آن‌ها اشاره کرد.

آلمان از پائیز سال گذشته برنامه اخراج پناهجویان افغان را در پیش گرفته و تا کنون در چند نوبت گروه‌هایی از آن‌ها را به افغانستان بازگردانده است. این اقدام با توافق دولت افغانستان صورت گرفته است.

در شهریورماه سال جاری نیز فعالان حقوق بشر در اعتراض به بازگرداندن پناهجویان افغانستانی در فرودگاه دوسلدورف تجمع کردند.

زمانه