مانی رسانه ManiMedia

اسورمه عرب از شرایط سخت در صربستان می گوید

به گزارش سرویس پناهجویان مانی رسانه-اسورمه عرب همراه خانواده اش از افغانستان به اروپا فرار کرد تا در امنیت زندگی کنند. از آن زمان دو سال گذشته، اما این پناهجو در صربستان گیرمانده است. تمام اعضای این خانواده نتوانستند که مرز صربستان را به گونه غیرقانونی عبور کنند. تنها دختر و شوهرش موفق شدند. حالا اسورمه با سه فرزند خوردسالش در صربستان گیر مانده اند.

مهاجرنیوز افزود:اسورمه که ۳۶ سال بیشتر ندارد، مدت زمان زیادی را در حالت انتظار گذرانده است. او و خانواده اش دو سال تمام صبر کردند تا فرصتی برای عبور از نرده های فولادی را پیدا کنند. اما موفق به این کار نشدند. تقاضای پناهندگی این خانواده در صربستان هم مورد پذیرش قرار نگرفت.حالا اسورمه با فرزندانش در کمپ مهاجران در صربستان به سر می‌برد. این خانم افغان در جریان گفتگو با خبرنگاران فرانس پرس می‌لرزید و اشک می‌ریخت. او گفت: «آن ها (مقام های مجارستان) از ما نپرسیدند که چه مشکلاتی ما را به این جا کشانده است. آن ها فقط می‌خواستند بدانند که چگونه به این جا آمده ایم.»

پس از چند سال بی سرنوشتی در صربستان، تجربیات این خانواده از زندگی در هنگری کوتاه، اما تکان دهنده بود. آن ها در یک کمپ ترانزیت که متشکل از کانتینرهای آبی حمل و نقل است، حبس شده بودند. دور تا دور این اردوگاه که در چند قدمی موانع مرزی قرار دارد، حصار و سیم های خاردار گرفته شده است. اسورمه در آن زمان باردار بود. سه روز تمام به شوهر او چیزی برای خوردن ندادند. سپس آن ها را در نیمه شب به صربستان باز گرداندند. اسورمه گفت: «آن ها ما را به آن طرف سیم های خاردار بردند و بعد در جنگل تنها گذاشتند.»

اکنون این خانم جوان به دنیا آمده که دچار عقب ماندگی ذهنی است و به خاطر مشکلات تنفسی به معالجه طبی نیاز دارد. اسورمه گفت: «احساس می‌کنم که به خاطر رنج و فلاکت تکه تکه شده ام. من ۳۶ سال دارم، اما احساس می کنم که ۲۰۰ سال از عمرم گذشته است.در سال ۲۰۱۵، مرزی که در امتداد شمال صربستان قرار دارد، برای مهاجران از خاورمیانه، آسیا و افریقا که می‌خواستند به اتحادیه اروپا بیایند، به بخشی از یک مسیر اصلی تبدیل شد. اما مجارستان موفق شد با ایجاد سیم خاردار  ۱۷۵ کیلومتری، روند ورود مهاجران به اتحادیه اروپا را کُندتر کند.از آن زمان، بوداپست به تصویب قوانینی برای دور نگه داشتن مهاجران از مرزهایش ادامه داده است. اقدامات ویکتور اوربان، نخست وزیر ضد مهاجرت پیوسته انتقادهای مقام ها و نهادهای اروپایی، گروه های حامی حقوق بشر و سازمان ملل را برانگیخته است.

جان یانگ، از کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان «یو ان اچ سی ار» در صربستان به فرانس پرس «ای اف پی» گفت: «روند رسیدگی به تقاضاهای پناهندگی این‌گونه به پیش نمی رود.»شمار مهاجرانی که به آن ها اجازه داده می‌شود از صربستان وارد مجارستان شود، کاهش داده شده و از ۲۰ تن در یک روز به حدود دو خانواده در هفته رسیده است. یک مقام رسمی در یکی از اردوگاه های صربستان از این اقدام به عنوان نوع «شکنجه روانی» برای پناهجویانی مانند اسورمه نام برد که سال های متمادی باید انتظار بکشند.گروه های حامی حقوق بشر از دو اردوگاه مجارستان که در «منطقه ترانزیت» قرار دارند، بارها انتقاد کرده اند. گروه حقوق بشر کمیته هلسینکی در مجارستان اعلام کرد: «بازداشت مردم که کودکان نیز شامل آن ها هستند و نگهداری آن ها در کانتینرهای ترانسپورتی به مدت نامعلوم، نه تنها غیرقانونی، بلکه باعث درد و رنج غیرقابل قبول آن ها نیز می شود.

از زمانی که گزارش هایی راجع به ندادن غذا به مهاجران نشر شده، انتقادها از سیاست های مجارستان هم شدیدتر شده است. گفته می‌شود که مواد خوراکی به مهاجران رسانده نمی‌شود، تا آن ها مجبور شوند به بازگشت به صربستان و یا اخراج به کشورهای مبداشان یک راه را انتخاب کنند.کمیته هلسینکی می‌گوید که از اگست سال ۲۰۱۸، در  ۱۵ مورد مواد خوراکی به مهاجران داده نشده و از این اقدامات ۳۰ تن متاثر شده اند.در ماه جولای کمیسیون اتحادیه اروپا هشدار داد که شرایط بازداشت در مناطق ترانزیت هنگری و محرومیت از مواد غذایی، قوانین اروپا را نقض می‌کند. به تاریخ ۱۰ اکتبر، بروکسل به بوداپست یک ماه وقت داد که نسبت به این اتهام ها واکنش نشان دهد و تهدید کرد که این دوسیه را به محکمه عالی اروپا خواهد فرستاد.اداره مطبوعات حکومت مجارستان به «ای اف پی» گفت که همه پناهجویان غذا در اختیار دارند، اما اگر درخواست آن ها «رد شود، باید منطقه ترانزیت را ترک کنند.»

خطرات جدید

اسورمه اکنون مانند بسیاری از مهاجران دیگر قصد دارد که از طریق کرواسیا به غرب اروپا برود. این مسیر که از بالقان می‌گذرد، شامل کوهستان ها در بوسنیا نیز می‌شود. کشوری که امکانات مناسبی برای رسیدگی به پناهجویان ندارد و بسیاری از مهاجران در هوای آزاد می‌خوابند یا اینکه در خیمه هایی به سر می‌برند که در شرایط بهداشتی نامناسبی قرار دارند. زمستان فرا رسیده و با کاهش درجه حرارت، مهاجران را خطرات بسیار جدی تهدید می‌کند.اسورمه برای رسیدن به هدفش باید موانع پولیس مرزی کرواسیا را پشت سر بگذراند. آن ها پیوسته متهم به رفتار خشونت آمیز با مهاجران و عقب زدن خشونت آمیز آنها هستند. بار آخر فقط دختر بزرگ و شوهر اسورمه موفق به عبور از مرز شدند. به گزارش فرانس پرس، آن ها به آلمان رسیده و آن جا تقاضای پناهندگی ارائه کرده اند.