مانی رسانه ManiMedia

اسقف اعظم استرالیا که متهم به سوءاستفاده جنسی است برکنار شد

به گزارش سرویس مسیحیت مانی رسانه- پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، با استعفای اسقف اعظم استرالیا موافقت کرد. او متهم به دخالت در پرونده سوء‌استفاده جنسی از کودکان است. مالکوم تِرْنْبول ، نخست وزیر استرالیا نیز خواستار کناره‌گیری این اسقف شده بود.

فیلیپ ویلسون، اسقف اعظم  استرالیایی پس از سال‌ها مقاومت در برابر اتهام دخالت در پرونده سوءاستفاده جنسی از کودکان، سرانجام از مقام خود استعفا داد. واتیکان اعلام کرد که پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، با استعفای فیلیپ ویلسون ۶۷ ساله موافقت کرده است.

فیلیپ ویلسون، اسقف اعظم  شهر آدلاید استرالیا در روزهای نخست ماه ژوئیه به جرم سرپوش گذاشتن بر جرم جیمیز فلچر، کشیشی که در دهه ۱۹۷۰ در سوءاستفاده جنسی از کودکان در کلیسای کاتولیک متهم شده بود، به ۱۲ ماه حبس محکوم شد.

مرکز خبری واتیکان اعلام کرد که فیلیپ ویلسون عالی‌ترین مقام کلیسای کاتولیک در این کشور است که در این رابطه محکوم می‌شود. ویلسون ابتدا اعلام کرده بود که راضی به استعفا نیست و از حکم دادگاه به دادگاه تجدیدنظر شکایت کرده است.

رسوایی فیلیپ ویلسون، اسقف اعظم استرالیا از سال ۲۰۱۰ آغاز شد. مالکوم تِرْنْبول، نخست وزیر استرالیا و رهبر حزب لیبرال این کشور نیز در این رابطه اظهار نظر کرده و از پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، خواسته بود فیلیپ ویلسون را برکنار کند. نخست وزیر استرالیا در این باره گفته بود حفاظت از کودکان باید سرلوحه همه برنامه‌ها باشد.

موافقت پاپ فرانسیس با استعفای اسقف اعظم استرالیا در حالی است که جرج پِل دیگر کاردینال استرالیایی نیز متهم به سوءاستفاده جنسی شده است و باید در روزهای میانی ماه اوت سال جاری میلادی (۲۰۱۸) به اتهام‌ها پاسخ گوید. گفته می‌شود جرج پِل، سومین مقام بلندپایه واتیکان است.

پاپ فرانسیس چند روز پیش با برکناری اسقف اعظم شهر واشینگتن آمریکا، تئودور مک‌کریک  موافقت کرد. مک‌کریک نیز متهم به سوءاستفاده جنسی است.

دویچه وله**